środa, 21 kwietnia 2021

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Rafako zapowiada: prototypy elektrobusów gotowe za kilka miesięcy

09.05.2018 11:05 | 3 komentarze | żet

W Rafako zapewniają, że prace projektowe są na ostatniej prostej, a pierwsze testowe autobusy z logo Rafako już wkrótce wyjadą w teren.

Rafako zapowiada: prototypy elektrobusów gotowe za kilka miesięcy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Firma, która nie nadąża za zmieniającym się otoczeniem, i nie dostosowuje do nowych czasów, musi zniknąć. My nie boimy się zmian, a projekt autobusu elektrycznego Rafako jest tego najlepszym dowodem – mówi Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu Rafako S.A.

Komórka odpowiedzialna za projekt autobusu elektrycznego powstała w Rafako dwa lata temu. Z czasem przekształciła się w zespół specjalistów od IT, elektroniki i mechaniki wykorzystywanej w transporcie i motoryzacji. Nawiązano współpracę z firmami projektowymi i badawczymi oraz producentami na rynku automotive. W ten sposób powstał projekt elektrobusu Rafako.

- Nasz projekt ma wiele zalet, z których najistotniejszą jest to , że powstaje całkowicie od zera, a nie w wyniku adaptacji pod potrzeby „elektryka” konstrukcji pojazdu spalinowego. Dzięki temu nasze rozwiązanie uwzględnia wszystkie specyficzne dla napędu eklektycznego potrzeby i wykorzystuje najnowsze trendy na rynku światowym, nadając nowym pojazdom zalety , które będą w stanie sprostać wysokim wyzwaniom technicznym i wymaganiom klienta – komentuje Michał Maćkowiak (na zdj.), lider projektu.

W rozesłanym do mediów artykule Rafako zapowiada, że w ciągu najbliższych miesięcy powinny być gotowe trzy prototypy elektrobusów Rafako (w tym jeden elektrobus szkolny). - Dzięki testom terenowym uda nam się wybrać optymalne parametry napędu i baterii, przeanalizować oprogramowanie zarządzające energią, zmaksymalizować osiągi i zminimalizować zużycie energii. W praktyce w pracach projektowych jesteśmy na ostatniej prostej i nie mogę się doczekać, kiedy autobusy z logo Rafako wyjadą na ulice – dodaje Michał Maćkowiak.

źródło: Rafako, oprac. żet