Niedziela, 15 grudnia 2019

imieniny: Niny, Celiny, Krystiany

RSS

Wjeżdżając do Raciborza poczułem się jakbym przybył z nieba do piekła - Leszek Szczasny o smogu w mieście

24.01.2018 21:39 | 5 komentarzy | ma.w

Radni Raciborza podjęli dyskusję o walce ze smogiem. Zuzanna Tomaszewska zaproponowała zakaz palenia węglem w mieście i wycofanie dotacji miejskich do pieców na eko-groszek.

Wjeżdżając do Raciborza poczułem się jakbym przybył z nieba do piekła - Leszek Szczasny o smogu w mieście
Leszek Szczasny prosił prezydenta by Raciborz został liderem we wdrażaniu odważnych rozwiązań w walce z niską emisją
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zuzanna Tomaszewska zaproponowała na sesji by w ciągu 8 lat wprowadzić w Raciborzu strefę wolną od węgla. W związku z tym trzeba byłoby zaprzestać dotowania pieców węglowych (na eko-groszek; jak również tych na drewno i pellet) już w aktualnym PONE (Program Ograniczania Niskiej Emisji). - Porozmawiajmy o tym. Palącym tematem jest wywalczenie miesiąca czasu by dotacje na piece węglowe "zdjąć" wszędzie tam gdzie jest dostęp do innych źródeł ciepła (np. gaz, ciepłownia, pompy ciepła) - Nie chodzi o to żeby dotacja malała, ale żeby jej wcale nie było - podała na sesji Z. Tomaszewska. Później wyjaśniła, że chodzi o zakaz dotacji dla lokalizacji pozbawionych sieci gazowniczej czy ciepła systemowego (tzw. PEC).

Prezydent Mirosław Lenk stwierdził: moje patrzenie na sprawę jest proste. Cała Polska musi się zdecydować na zakaz palenia węglem. Trzeba uciąć możliwość spalania paliw stałych. Państwo powinno wprowadzić dopłatę do np. gazu czy paliw alternatywnych względem węgla.

Włodarz Raciborza powiedział, że ma wielu sąsiadów, którzy zaryzykowali przejście na gaz przy nieocieplonym domu. - Koszty ponoszą ogromne - przyznał.

Według Lenka 8 lat na wprowadzenie w życie pomysłu Z. Tomaszewskiej "to fajny pomysł, bo perspektywa jest". Zaproponował powołanie zespołu, który przygotuje nowe rozwiązania dotowania źródeł ciepła zanim Miasto zwróci się z nimi do marszałka. -  Trzeba to przekonsultować, złożyć tam coś konkretnego - oznajmił.

Lenk przypomniał, że urząd przekazał już mieszkańcom zasady PONE. - Poszła kampania informacyjna. Można zmieniać PONE, ale nie tak nagle. To nie jest poprawka jako pomyłka, tylko udoskonalanie programu - wyjaśniał.

Jan Wiecha przypomniał, że w aktualnym PONE obowiązuje kryterium największego efektu ekologicznego, co premiuje rozwiązania nieoparte na paliwie węglowym. Według Wiechy należy pracować nad mentalnością mieszkańców. - Zdrowie jest najważniejsze. Straty na zdrowiu są większe niż oszczędności z tańszego paliwa - zaznaczył.

Ludzie:

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.