Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Stara Biblia, w tłumaczeniu Lutra, w nowych szatach [ZDJĘCIA]

Po zabiegach konserwatorskich XVII w. księga  powróciła do rybnickiego muzeum.

Stara Biblia, w tłumaczeniu Lutra, w nowych szatach [ZDJĘCIA]
Fot. Janusz Rzymanek

W środę, 10 stycznia w muzeum w Rybniku odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie w ramach cyklu „Historia magistra vitae est”, podczas którego zaprezentowano XVII wieczną Biblię w tłumaczeniu Marcina Lutra po zabiegach konserwatorskich. Przez ponad rok Katarzyna Kwaśniewicz i Danuta Skrzypczyk przywracały do dawnej świetności tę niezwykłą księgę, liczącą ponad 770 stron i ważącą blisko 30 kilogramów. Ten zabytkowy obiekt konserwatorski trafił na przełomie lat 50. i 60. XX wieku do zbiorów ówczesnego muzeum ziemi rybnicko-wodzisławskiej, które z czasem zostało przekształcone w Muzeum w Rybniku. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się ze żmudnym i czasochłonnym procesem konserwacji. Księga była w kiepskim stanie technicznym.
Przed przystąpieniem do pracy, o czy mówiła podczas spotkania Katarzyna Kwaśniewicz - sporządza się dokumentację fotograficzną oraz dokładny opis obiektu. Całą księgę trzeba rozmontować. Każdą ze stron poddać mechanicznemu czyszczeniu, a następnie poddać specjalnym kąpielom, pouzupełniać ubytki i wreszcie zgodnie z pierwowzorem wszystko należy ręcznie zszyć. To oczywiście proces konserwatorski w dużym uproszczeniu. Warto podkreślić, że wszystkie materiały wykorzystywane we współczesnej konserwacji są odwracalne. Jeśli zatem za 100 czy 200 lat będą lepsze techniki konserwatorskie, to wszystkie zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnych technologii można przeprowadzić ponownie bez uszczerbku dla obiektu. Każdy obiekt na podłożu papierowym powinien być przechowywany w stabilnych warunkach o określonej wilgotność powietrza i temperaturze. Stąd Biblię będzie można oglądać na wystawie tylko do 19 stycznia. Radzimy zatem nie zwlekać.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].