Niedziela, 27 września 2020

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Meldunek przez Internet od 1 stycznia 2018 roku

27.12.2017 10:46 | 0 komentarzy | żet

Nowe możliwości to efekt nowelizacji ustawy o ewidencji ludności. Meldunek jest obowiązkowy dla obywateli oraz mieszkańców Polski.

Meldunek przez Internet od 1 stycznia 2018 roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1 stycznia 2018 roku dopełnienie obowiązku meldunkowego będzie możliwe bez konieczności fatygowania się do urzędu. Osoby posiadające profil zaufany ePUAP lub kwalifikowany podpis elektroniczny będą mogły zameldować się przez Internet. Przy użyciu jednego formularza ma być możliwe zameldowanie się na pobyt czasowy przy jednoczesnym wymeldowaniu z pobytu stałego (i odwrotnie). Rozwiązanie to ma ułatwić czynności meldunkowe np. studentom i pracownikom, którzy wyjeżdżają poza stałe miejsce zamieszkania.

W minionych latach kilka razy ogłaszano zniesienie obowiązku meldunkowego. Jednak gdy zbliżał się termin wejścia w życie przepisów, uchwalano nowelizacje, które przesuwały zniesienie meldunku - na 2010 rok, 2014 rok, 2016 rok, wreszcie na 2018 rok. W nowelizacji z października 2017 roku zarzucono pomysł zniesienia obowiązku meldunkowego, wprowadzając na osłodę ułatwienie w jego dopełnieniu.

Obecnie obowiązek rejestracji miejsca zamieszkania funkcjonuje w kilkunastu krajach Unii Europejskiej, w tym m.in. w Finlandii, Litwie, Austrii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Łotwie, Danii, Bułgarii, Belgii, Luksemburgu, Szwecji, Hiszpanii, Włoszech, Estonii, Holandii, czy Niemczech.

fot. zizzy0104/sxc.hu (poglądowe)