Piątek, 28 lutego 2020

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Prezentacja Industrialnej Pętli Terenowej. Co to takiego?

05.10.2017 17:00 | 0 komentarzy | pm

W piątek, 6 października, o 16.00 odbędzie się prezentacja Industrialnej Pętli Terenowej. 

Prezentacja Industrialnej Pętli Terenowej. Co to takiego?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rowerowa wycieczka, podczas której zostanie zaprezentowana Industrialna Pętla Terenowa ruszy z miejsca zbiórki przy dawnej kantynie kopalnianej (ul. Raciborska 243).
Poprowadzona pętlą trasa odkrywa przed nami industrialne dziedzictwo Rybnika zapisane w miejscach i budynkach znajdujących się pośród leśnych kompleksów dzielnicy Niewiadom. Pozwala przenieść się w czasy świetności przemysłowej dzielnicy i ocalić od zapomnienia dzieje nieistniejącej już kopalni „Szczęście Beaty”. Na szlaku znajdziemy wiele miejsc z interesującą historią, które odegrały ważną rolę w rozwoju dzielnicy.
– Przygotowanie trasy to część działań rewitalizacyjnych, związanych z industrialnym dziedzictwem tej części Rybnika, przywracających pamięci mieszkańców niezwykle istotną część dziejów naszego miasta. Co ważne, realizacja tej inicjatywy to również efekt dużego zaangażowania pasjonatów, którym bardzo na sercu leży ochrona i zachowanie w pamięci następnych pokoleń tożsamości historycznej tego niezwykłego miejsca – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Trasa pętli liczy 5,4 km, czas jej przejazdu rowerem szacowany jest na ok. 25 minut


Z krótkimi opisami najciekawszych miejsc można zapoznać się dzięki informacjom znajdującym się na rozmieszczonych wzdłuż trasy pulpitach oraz w opatrzonej mapką broszurze. 11 kolejnych, opisanych przystanków prowadzi śladami takich obiektów jak: piaskownia kopalniana, szyb Nordschacht, szyb Brendel, szyb Helena, kantyna kopalniana, willa dyrektora, Kolonia Beata, kamienny krzyż przydrożny, piaskownia kopalniana, szyb Johannes, zapadliska.
Trasa pętli liczy 5,4 km, czas jej przejazdu rowerem szacowany jest na ok. 25 minut. Przejście piesze zajmie spacerowiczom ok. 75 minut. Industrialna Pętla Terenowa to idealny pomysł na ciekawe spędzenie czasu wolnego - zarówno pieszo jak i na rowerze. Organizatorzy serdecznie zapraszają do wspólnego odkrywania śladów industrialnego dziedzictwa Rybnika-Niewiadomia.