Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Racibórz jak plac budowy. Sprawdź, co powstaje w naszym mieście [ZDJĘCIA]

17.08.2017 19:00 | 1 komentarz | żet

Wyładowane materiałami budowlanymi ciężarówki, koparki i fadromy oraz robotnicy –  to niemalże powszechny widok w Raciborzu. Miasto przypomina obecnie wielki plac budowy. Oprócz remontów dróg, prowadzony jest szereg inwestycji. Dzięki nim powstaną nowe miejsca pracy, sklepy i mieszkania.

Racibórz jak plac budowy. Sprawdź, co powstaje w naszym mieście [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

5. Stadion jak marzenie

Ku końcowi zmierzają również prace przy remoncie stadionu Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Zamkowej (planowy termin to październik 2017). Zamontowano już nowe maszty oświetleniowe oraz położono nową murawę na płycie boiska. Aktualnie pracownicy firmy Borbud, która wygrała przetarg na remont stadionu, wykonują odwodnienie drogi dojazdowej do obiektu. Położono już pierwszą warstwę asfaltu na bieżni, wkrótce położone zostaną kolejne dwie warstwy. Kolejnym krokiem będzie położenie bieżni poliuretanowej. Koszt całej inwestycji to 11 mln zł. Większa część pieniędzy pochodzi z budżetu Raciborza, ministerstwo sportu dofinansowało budowę kwotą 5 mln zł.

6. Rozlewnia browaru

Jesienią zakończy się również budowa nowej hali produkcyjno–magazynowej Browaru Zamkowego w Raciborzu. Prowadzony w niej będzie rozlew piwa do butelek i magazyn tegoż piwa butelkowego. Proces rozlewu będzie nowocześniejszy, dzięki wstawieniu do hali nowych maszyn. Poprawią się również warunki logistyczne – manewrowanie ciężarówek przy używanej obecnie hali, zlokalizowanej na podwyższeniu terenu w sąsiedztwie zamku, stanowi nie lada wyzwanie. Otwarcie nowej hali nie będzie wiązało się ze zwiększeniem produkcji, ale cały proces ma stać się bardziej efektywny.

7. Kolejna firma w strefie

Rozpoczęły się również prace przy budowie hali produkcyjnej oraz budynku biurowo–socjalnego w specjalnej strefie ekonomicznej na Ostrogu. Inwestorem jest raciborska firma ZBM Głombik, która zamierza produkować przy ul. Gospodarczej wielkogabarytowe elementy urządzeń ciśnieniowych wykorzystywanych w branży inżynierii cieplnej. ZBM Głombik to kolejna firma, która zainwestowała na terenach Raciborza włączonych do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wcześniej zrobiły to m.in. Rameta oraz Koltech.

8. Piły i kosiarki

Przejeżdżając przez Płonię z pewnością zwrócimy uwagę na szkielet budynku pomiędzy sklepem Społem a parkingiem SGL Carbon. Powstaje tam kolejny sklep, który nie będzie konkurencją dla społem. Kupić w nim będzie można pilarki i kosiarki znanej w świecie marki Husqvarna.

9. Salon meblowy raz jeszcze

Kierowcy korzystający z objazdu remontowanych ulic na Ostrogu z pewnością zwrócili uwagę na plac budowy przy ul. Komunalnej. Powstaje tam pawilon wystawienniczy mebli (Black, Red & White) wraz z parkingami. Inwestorem jest Jan Buzo z Kędzierzyna-Koźla.

10. Droga donikąd?

Zapewne niewielu raciborzan przejeżdżało kiedyś ulicą Bartka Lasoty. Wkrótce może się to zmienić. Niedawno na zlecenie władz Raciborza wybudowano przedłużenie drogi, które zostało zwieńczone rondem. Podciągnięto tam również media. Inwestycja kosztowała 3 mln zł (połowa kwoty wróci dzięki dofinansowaniu przedsięwzięcia przez UE). Póki co droga prowadzi donikąd, jednak większość położonych przy niej działek znalazła już nabywców. Zainwestują oni w budowę małych przedsiębiorstw. Tak więc teren po obu stronach drogi wkrótce zostanie poszatkowany kolejnymi placami budowy.

Wojtek Żołneczko