Poniedziałek, 18 stycznia 2021

imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty

RSS

Epidemia koronawirusa:

W remizach pojawią się nowe wozy

20.06.2017 07:00 | 0 komentarzy | art

W tym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Rogowie ma otrzymać nowy wóz strażacki. Środki na ten cel są zapewnione. Auto będzie kosztować 872 tys. zł. W przyszłym roku nowy wóz trafi być może również do Olzy.

W remizach pojawią się nowe wozy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Mamy chyba najstarszy sprzęt strażacki w powiecie – przyznaje Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc. Dlatego, kiedy pojawiła się okazja na pozyskanie funduszy na zakup nowych aut, gmina postanowiła z takiej możliwości skorzystać. Już od pewnego czasu wiadomo, że 600 tys. zł na nowe auto otrzymała OSP Rogów. 272 tys. zł dołoży gmina i nowe auto wkrótce stanie się faktem. Zaplanowano już termin poświęcenie nowego wozu. – Uroczystość odbędzie się na początku września – informuje wójt.

Włodarz Gorzyc ma nadzieję, że to nie jedyne nowe auto, jakie trafi do gminy. Gmina liczy na pozyskanie środków finansowych na zakup auta dla strażaków z Olzy. Ci co prawda szczycą się swoim wyjątkowym wozem – świetnie utrzymanym mercedesem, co nie zmienia faktu, że auto ma już głównie wartość historyczną, bo wyprodukowano go przed 52 laty. Co prawda jeździ jeszcze do akcji, ale jest bodaj najstarszym wozem strażackim, biorącym udział w akcjach ratowniczych. Czas najwyższy by zluzował go inny wóz. Wniosek o dofinansowanie zakupu w przyszłym roku został już złożony. Gmina zamierza wydać na auto koło 800 tys. zł, ale aż 85 procent z tej kwoty chce pozyskać ze środków unijnych w ramach współpracy transgranicznej. – Skoro jest taka możliwość, to chcemy z niej skorzystać. Olza znajduje się na końcu gminy. W miejscowości tej funkcjonuje zabytkowa kolonia olecka, gdzie całkiem niedawno doszło do dużego pożaru. Miejscowość narażona jest też na powodzie. Poza tym Olza jest drugą po Rogowie jednostką, będący w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, która złożyła wniosek o nowe auto – argumentuje wójt.

(art)