Piątek, 25 maja 2018

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Nie wystarczy wymienić opon na letnie - radzi ekspert raciborskiego Madagu

12.04.2017 10:34 | 0 komentarzy | MK

Słoneczna, ciepła pogoda kusi, by pożegnać zimę na dobre. Niska temperatura, śnieg, sól, wilgoć oraz jazda w trudnych warunkach drogowych – to wszystko wpłynąć mogło na stan naszego samochodu. Gruntowny wiosenny przegląd auta powinien być tak samo oczywisty, jak zmiana opon zimowych na letnie. Nasi eksperci z Auto Serwisu Madag w Raciborzu podpowiadają, jak odświeżyć auto i przygotować je do wiosennych eskapad.

Nie wystarczy wymienić opon na letnie - radzi ekspert raciborskiego Madagu
W Madagu profesjonalnie zajmą się wymianą opon i sprawdzeniem stanu technicznego twojego auta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mycie na start

Najpierw należy dokładnie zmyć brud z karoserii, a po oczyszczeniu blach, odpowiednio je zakonserwować, by zapobiec korozji. To dobry moment także na to, by nawoskować karoserię i zadbać o ewentualne odsłonięte ubytki w lakierze. Choć zima nas w tym roku oszczędziła, nieraz przejeżdżaliśmy po drogach posypanych przez drogowców piaskiem lub solą. Po zimie mogą być one obecne w zakamarkach podwozia. Do zabiegów kosmetycznych należeć będzie również posprzątanie wnętrza samochodu, umycie szyb, kokpitu oraz impregnacja tapicerki przy pomocy odpowiednich środków kosmetycznych. Nie powinniśmy zapominać o gumowych uszczelkach w drzwiach – posmarowanie ich wazeliną techniczną lub jednym z dostępnych środków zapobiegnie ich wykruszeniu po zimie.

Zmień zimówki na letnie opony

Przy wyższych temperaturach zimowe opony szybciej się nagrzewają i tracą swoje właściwości. Użytkowanie takich opon w czasie wiosennej aury przyspiesza ich zużycie, obniża przyczepność, wydłuża drogę hamowania oraz zwiększa spalanie.  Powinniśmy dodatkowo pamiętać, że opony zimowe są droższe w zakupie niż letnie, szkoda je więc eksploatować. Wymianę opon na letnie najlepiej zaplanować, gdy średnia temperatura dobowa utrzymuje się na poziomie minimum 7 stopni Celsjusza.

Wymień filtry i sprawdź klimę

Jesienią i zimą filtr kabinowy był szczególnie narażony jest na działanie wilgoci. Łatwo mógł się stać miejscem rozwoju grzybów i pleśni. Jego wymiana o tej porze roku usprawni działanie układu wentylacyjnego. Warto też przyjrzeć się klimatyzacji — prawidłowo działająca zarówno chłodzi jak i oczyszcza powietrze, poprawiając komfort jazdy i dbając o zdrowie pasażerów. Konieczne może być jej odgrzybienie.

Sprawdź płyny

Płyny i oleje także mogły odczuć zimową pogodę. Jeśli nie stosujemy tych całorocznych, warto udać się do serwisu, by wymienić je na sezonowe, uzupełnić płyn w układzie chłodzenia, płyn hamulcowy, olej silnikowy oraz sprawdzić poziom oleju w układzie wspomagania. Również płyn do spryskiwaczy warto wymienić na letni – jest on nie tylko tańszy od zimowego, ale również lepiej sprawdza się przy wysokich temperaturach.

Weź układ hamulcowy pod lupę

Sól drogowa, brud, jak również niskie temperatury i częste zużycie – wszystko to wpływa na poszczególne elementy układu hamowania. Wiosna to idealny moment, by zadbać o swoje bezpieczeństwo. W profesjonalnym serwisie należy sprawdzić działanie układu hamulcowego (w tym zmierzyć temperaturę wrzenia płynu hamulcowego) oraz systemu ESP/ABS. Mechanik może też sprawdzić stan amortyzatorów i układu zawieszenia.

Sprawdź oświetlenie

Samodzielnie możemy sprawdzić, czy sprawne są wszystkie żarówki. Zadbajmy o lampy przednie: drogowe, mijania, postojowe, światła tylne, kierunkowskazy, światła stopu oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Podczas wymiany żarówek (samodzielnie lub w serwisie) warto sprawdzić ustawienie świateł.

Zadbaj o wycieraczki

Jeśli nieraz zdarzyło Ci się odśnieżać szyby przy pomocy wycieraczek, mogły one zostać uszkodzone, a co za tym idzie, nie będą one dokładnie zbierały wody. Pióra wycieraczek warto wymienić po zimowym sezonie, gdyż odpowiednia widoczność jest niezwykle ważna dla zachowania bezpieczeństwa na drodze.

- Właściwie przygotowany do letniego sezonu samochód sprawi, że ominą nas nieprzyjemne niespodzianki. Zachęcamy do skorzystania z powyższy rad, ponieważ tak przygotowani do wiosny zwiększymy swoje bezpieczeństwo na drodze, a także zadbamy o poszczególne elementy samochodu, zdecydowanie przedłużając ich żywotność – kończy kierownik Madagu.

Autoserwis PREMIO MADAG
Racibórz, ul. Rybnicka 61
tel. 32 415 25 98
www.madag.pl

Zapraszamy:
poniedziałek – piątek 8 – 18
sobota 8 – 13

(opr. mk)