Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Martwy łabędź z Parku Miejskiego. Był źle dokarmiany

30.03.2017 06:32 | 5 komentarzy | mak

W ubiegłym tygodniu ku radości wielu mieszkańców w Parku Miejskim w Wodzisławiu pojawiła się para łabędzie. Niestety, pozostał tylko samiec. W sobotę samica poczuła się źle. Wszystko wskazuje, że na skutek niewłaściwego dokarmiania. Nie udało się jej uratować.

Martwy łabędź z Parku Miejskiego. Był źle dokarmiany
Samiec, który pozostał w Parku Miejskim w Wodzisławiu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niezwykła historia o tym, że para łabędzi upatrzyła sobie zrewitalizowany staw w Parku Miejskim i postanowiła się w nim zadomowić (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ), skończyła się tragicznie dla jednego z ptaków.

W sobotę (25 marca) straż miejska odebrała zgłoszenie, że z jednym z łabędzi dzieje się coś niedobrego. Na miejsce przyjechała straż pożarna. Wyłowili łabędzia ze stawu. Ptak trafił pod opiekę weterynarza. Niestety, nie można było mu pomóc.

Zły pokarm

Wstępna informacja od Powiatowego Lekarza Weterynarii jest taka, że przyczyną problemów zdrowotnych łabędzia było niewłaściwe dokarmianie, między innymi chlebem czy bułkami. Pieczywo nie jest odpowiednim pokarmem dla ptaków. Może - tak jak w opisywanym wypadku - być zabójcze.

Dokarmiajmy, ale mądrze

W tej sytuacji władze miasta podjęły decyzję o zamontowaniu specjalnych tablic informujących o tym, jak należy karmić kaczki i łabędzie. To jednak nie wszystko. Miasto zakupi tzw. kaczkomaty, czyli dystrybutory pokarmu bezpiecznego dla ptaków. Automaty ze specjalnie przygotowanym ziarnem zostaną zamontowane przy tarasach obok stawu. Będą to automaty wrzutowe.

Co z samotnym łabędziem?

W stawie pozostał jeden łabędź. Samiec. To młody osobnik, który nie ma jeszcze dojrzałości płciowej. Miasto zastanawia się nad sprowadzeniem do stawu młodych łabędzi z hodowli. Jest szansa na to, że wiekowo "wyrównają się". - Będziemy obserwować łabędzia i podejmiemy decyzję, co dalej - zapowiada wiceprezydent Dariusz Szymczak.