Sobota, 19 stycznia 2019

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Kto za ikony komunizmu? Propozycje nowych nazw ulic

11.03.2017 07:17 | 0 komentarzy | woj

Rada oraz mieszkańcy osiedla Stara Kuźnia w Kuźni Raciborskiej napisali do burmistrza pismo w związku z wejściem w życie Ustawy dekomunizacyjnej i zmianą nazw ulic kojarzonych z systemem totalitarnym.

Kto za ikony komunizmu? Propozycje nowych nazw ulic
Jedną z ikon komunizmu był gen. Karol Świerczewski. W trakcie wojny polsko-bolszewickiej walczył po stronie sowietów, od 1928 roku był oficerem sowieckiego wywiadu, którym pozostał aż do śmierci. W trakcie II wojny światowej przejściowo dowodził podległą ZSRR 2. Armią Wojska Polskiego, wydawał wyroki na żołnierzach Armii Krajowej. Fatalne błędy na tym stanowisku doprowadziły do ogromnych strat w szeregach dowodzonej przez niego jednostki.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zaproponowano aby przy nadawaniu nowych nazw uwzględnić osoby historycznie związane z miastem. Dla przykładu podano ewentualnych patronów ulic: Anton Magnus Schoenawa (założyciel huty, dzisiejszego Rafametu), Alfons Górnik (pochodzący z Kuźni pierwszy polski prezydent Katowic), Adalbert Kurzeja (pochodzący z Kuźni opat opactwa Maria Laach), Mieczysław Nitefor (długoletni dyrektor Rafametu), ks. Ryszard Hampel (budowniczy kościoła pw św. Magdaleny). – Są to zasłużone osoby, które nie zostały dotychczas uwzględnione przy nazywaniu ulic. Zasadnym byłoby uwzględnienie również grup zasłużonych dla naszego miasta. Stąd propozycja ulicy Szczypiornistów – napisano.

Powyższe propozycje ustalono podczas zebrania mieszkańców osiedla. Aby nowe nazwy zaczęły obowiązywać, najpierw muszą zostać przedstawione i zatwierdzone przez wojewodę. Samorząd na podjęcie zmian ma jeden rok od wejścia ustawy w życie (do 2 września). Jeśli tego nie dokona, wówczas wojewoda sam nada nowe nazwy. Co istotne, zmiana patronów ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów, zawierających nazwę dotychczasową. Mają one obowiązywać zgodnie z terminem ich ważności. Nie obędzie się jednak bez zmian szyldów, wizytówek, papieru firmowego, ogłoszeń itp.

(woj)