Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Kilometrowa girlanda i modne renifery, czyli co się świeci w regionie?

25.12.2015 08:56 | 0 komentarzy | acz, ż

Miasta i gminy w regionie prześcigają się w tym, aby ich ulice zachwycały podczas świąt. Sprawdzamy jakie nowości pojawiły się na ulicach i jaki był ich koszt.

Kilometrowa girlanda i modne renifery, czyli co się świeci w regionie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Setki żarówek i kilometry kabli

W Rybniku uroczyste zapalenie świateł na rynkowej choince odbyło się w niedzielę, 6 grudnia. Dokonał tego św. Mikołaj, wspólnie ze zgromadzonymi na rynku dziećmi. – Na centralnym placu miasta pojawiły się też girlandy ledowe między kandelabrami oraz dwa świetliste anioły. Tegoroczne dekoracje bożonarodzeniowe to m.in. kilometr girlandy na ul. Kościuszki, ozdobne elementy nad drogami ul. Jana III Sobieskiego, Powstańców Śląskich, św. Jana, Kościelnej, Korfantego, Zamkowej oraz ul 3 Maja – wylicza Agnieszka Skupień z Urzędu Miasta w Rybniku. Podziwiać można również świetliste ozdoby na słupach Placu Wolności oraz kule na ul. Wieniawskiego. Błyszczą fontanny świetlne: jedna na skwerze przy ul. Zamkowej, druga u zbiegu ulic Jana III Sobieskiego – Św. Jana. Jak co roku, zarówno w centrum miasta jak i w dzielnicach, ustrojonych jest 30 choinek różnej wysokości, a niektóre drzewa przystrojone zostaną girlandami świetlnymi. Do remontu tegorocznej dekoracji świątecznej zużyto 800 szt. żarówek ledowych kolorowych, 1500 m monolitu, 500 m warkoczy ledowych, zakupiono bombki oraz inne elementy dekoracyjne na choinki. Do podłączenia zostanie zużytych 2000 m przewodów zasilających. Naprawiono (wymieniono) zasilanie oraz sterowniki. Całkowity budżet na remont, zawieszenie, podłączenie dekoracji oraz koszty energii elektrycznej jak i konserwacji w okresie świecenia to kwota 130.000 zł .

W powiecie jest dużo skromniej. Urząd Gminy Jejkowice nie poniósł żadnych wydatków na zakup dekoracji i ozdób świątecznych. Gmina Gaszowice dokupiła jedynie dekoracje świąteczne na kwotę 2,5 tys. zł.

A w powiecie wodzisławskim...

W Wodzisławiu nowe elementy oświetleniowe kosztowały 90 tys. złotych.– Tegoroczną nowością są parawany świetlne, ustawione w dolnej pierzei Rynku, które wraz z fontanną świetlna i choinka stworzą na rynku prawdziwie świąteczny nastrój – informuje Anna Szweda-Piguła, rzecznik prasowy UM w Wodzisławiu Śląskim. W gminie Marklowice przystrojono słupy, a także wykorzystano świetlne łańcuchy i węże. – Są również figury w 3d. Naprawa starych dekoracji i wynajem podnośników wyniósł około 4,4 tys. zł. Po raz pierwszy iluminacja świetlna pojawiła się na słupach wzdłuż ulicy Wyzwolenia – wylicza Weronika Prusakowska z Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Marklowicach. W Rydułtowach sporo kosztowały naprawy ubiegłorocznych ozdób. Mikołaj usytuowany na terenie ROSA kosztował Zakład Gospodarki Komunalnej 8,5 tys. zł. „Wypełnienie” figury anioła przy ulicy Raciborskiej w Radoszowach to koszt 1,5 tys. zł. Gmina wydała również ponad 4 tys. zł. na bombki choinkowe.

Na ozdoby sporo wydał Pszów. Na dodatkowy (nowy) wystrój świąteczny przeznaczono 49 tys. zł. Ponadto zmodernizowano za 19 tys. zł dotychczasowe ozdoby świąteczne. W Radlinie obok MOSIR-u udekorowano naturalną choinkę , wraz ze znanymi z zeszłych lat reniferami świetlnymi, Mikołajem, Bałwanem oraz saniami. Jak co roku ustrojone zostało również drzewo przy Urzędzie Miasta oraz przy Miejskim Ośrodku Kultury. – W obecnym roku zastosowaliśmy procedurę przetargową na dzierżawę nowych elementów wraz z zawieszeniem elementów własnych starych. Wartość usługi wynosi 49 tys. zł brutto. Ponadto na centralnym placu obok fontanny rozstawiony został nowy element świetlny (bombka „z przejściem”). Wartość tego elementu wynosi 9840 zł brutto – tłumaczy Marek Gajda z Urzędu Miasta w Radlinie. Nowość jest również w Godowie. Gmina w bieżącym roku zakupiła choinkę świetlną modułową za kwotę ponad 15 tys. zł.

W Raciborzu wieniec, karoca i aniołki

Wieniec adwentowy, choinka i oświetlona karoca - to dekoracje, które cieszą oko raciborzan na rynku. Nieopodal na skwerze im. ks. prałata Stefana Pieczki oświetlona została fontanna. Podobnie rzecz się ma z łukiem ulicy Rzeźniczej.

Z nowości należy wymienić choinkę na skwerze u zbiegu ulic Opawskiej i Wojska Polskiego, a także dwa aniołki z harfą na Placu Mostowym. Ponadto dekoracje zamontowano na ulicach Opawskiej i Reymonta.

Świąteczne przystrojenie miasta w tym roku kosztowało 91 tys zł. Zadanie wykonały firmy: Elektomontaż z Raciborza, Polamp z Giżycka i AMR Campania z Jastrzębia-Zdroju. Świąteczne dekoracje będą cieszyć oczy raciborzan do 18-29 stycznia - na te dni zaplanowano ich demontaż.


Adrian Czarnota