środa, 2 grudnia 2020

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

Marek Migalski: KORWiN nie jest skazany na klęskę. Janusz Korwin-Mikke i jego nowa partia

22.01.2015 23:33 | 5 komentarzy | żet

Janusz Korwin-Mikke nie składa broni. Po usunięciu go z kierownictwa Kongresu Nowej Prawicy założył nową partię. Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja (w skrócie KORWiN) - pod tym szyldem JKM wystartuje w wyborach prezydenckich. Co o politycznych szansach przetrwania nowej formacji sądzi politolog Marek Migalski?

Marek Migalski: KORWiN nie jest skazany na klęskę. Janusz Korwin-Mikke i jego nowa partia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zdaniem Marka Migalskiego zasadniczym problemem nowej formacji z jej liderem na czele będzie identyfikacja wyborców KORWiN-a z... Korwinem. - Na kartach do głosowanie nie będzie bowiem widnieć skrót partii, ale jej pełna, i durnowata, nazwa. A obok, jeśli tylko KNP uda się zebrać podpisy i zarejestrować listy, widnieć będzie partia, której pełna nazwa brzmi: „Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin – Mikkego”. Kogo wybierze ta mniej rozgarnięta część elektoratu? Raczej to drugie ugrupowanie, niż to pierwsze - zauważa na portalu 300polityka.pl Marek Migalski.

Kolejne wymieniane przez Migalskiego trudności, na jakie może napotkać KORWiN to m.in. większa niż w wyborach do Europarlamentu frekwencja wyborcza, oraz osobiste kłopoty JKM.

Jednak kampania prezydencka, jak zauważa Migalski, "jest jakby stworzona dla JKM. Jej spersonalizowanie, łatwość w rejestracji kandydata, umiejętność JKM skupiania na sobie uwagi mediów, miałkość większości kandydatów, odchodzenie PO od wolnorynkowości, dryf PiS w kierunku socjalizmu, brak odwagi L. Balcerowicza w założeniu swojej formacji – wszystko to sprzyja Korwinowi i Wiplerowi".

Czytaj całą analizę Marka Migalskiego na portalu 300polityka.pl.

Pierwsza konferencja prasowa nowej partii odbyła się 22 stycznia o godz. 13.00 w Sejmie RP (jej członkiem jest poseł Przemysław Wipler). Zgodnie z "internetową tradycją", nowy twór JKM robi furorę w mediach społecznościowych. Profil na facebooku nowej partii ma już ponad 50 tysięcy polubień. - W ciągu jednego dnia wyprzedziliśmy w liczbie polubień Prawo i Sprawiedliwość, które zbierało "lajki" od czterech lat! Dziękujemy! - pochwalili się dziś po godz. 23.00 administratorzy profilu KORWiN.

Przypomnijmy, 5 stycznia nowym prezesem Kongresu Nowej Prawicy został Michał Marusik. Janusz Korwin-Mikke miał pozostać kandydatem partii na prezydenta RP. - Dotychczasowemu Prezesowi składamy ogromne podziękowania za wieloletni trud w służbie Idei, deklarujemy pełne poparcie w walce o fotel Prezydenta RP oraz w walce o obecność w parlamencie i liczymy na Jego rychły powrót na funkcję Prezesa po trudach kampanii wyborczych - komentował odsunięcie JKM na boczny tor Mieszysław Burchert, sekretarz generalny KNP.

fot. KORWiN/Facebook

Ludzie:

Marek Migalski

Marek Migalski

politolog, wykładowca akademicki, komentator polityczny