Sobota, 6 czerwca 2020

imieniny: Dominiki, Norberta, Laurentego

RSS

PKW: kampania wyborcza przed drugą turą dopiero po oficjalnych wynikach

18.11.2014 10:33 | 0 komentarzy | ż

Mirosław Lenk i Anna Ronin w Raciborzu oraz Adam Fudali i Piotr Kuczera w Rybniku (a także inni kandydaci na, których czeka druga tura wyborów) na razie muszą wstrzymać się z rozpoczęciem, a w zasadzie kontynuacją kampani wyborczej. - Kampanię wyborczą przed drugą turą kandydaci na wójtów mogą rozpocząć dopiero po podaniu do publicznej wiadomości uchwały terytorialnej komisji wyborczej o konieczności przeprowadzenia ponownego głosowania – wyjaśnia PKW.

PKW: kampania wyborcza przed drugą turą dopiero po oficjalnych wynikach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kampania musi być płatna

PKW przygotowała instrukcję dotyczącą zasad prowadzenia kampanii przed drugą turą wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Komisja przypomina, że kampanię mogą prowadzić te komitety wyborcze, których kandydaci będą uczestniczyli w ponownym głosowaniu. Rozpoczęcie kampanii wyborczej może nastąpić jednak dopiero po podaniu do publicznej wiadomości uchwały terytorialnej komisji wyborczej o konieczności przeprowadzenia ponownego głosowania.

Jak tłumaczy PKW, w tym okresie możliwe jest rozpowszechnianie w programach publicznych i niepublicznych nadawców radiowych i telewizyjnych wyłącznie odpłatnych audycji wyborczych na zasadach określonych w art. 119 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.).

Kampania wyborcza ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem ponownego głosowania, tj. 28 listopada 2014 r. o godz. 24:00.

Finansowanie kampanii wyborczej

Komitety wyborcze, których kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast uczestniczą w ponownym głosowaniu, mogą podjąć ponownie pozyskiwanie środków finansowych z dniem podania do publicznej wiadomości informacji o konieczności przeprowadzenia ponownego głosowania. Termin przekazywania środków finansowych na rachunki bankowe tych komitetów wyborczych upływa w dniu 30 listopada 2014 r. Komitety wyborcze, których kandydaci będą brać udział w ponownym głosowaniu, mogą wydatkować pozyskane środki w granicach obowiązujących limitów.

W związku z udziałem w ponownym głosowaniu limit wydatków nie ulega zwiększeniu.

Komitety wyborcze, których kandydaci nie uczestniczą w ponownym głosowaniu, a także komitety, które nie zgłaszały kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, nie mogą pozyskiwać środków finansowych po dniu 16 listopada 2014 r.

Sprawozdanie finansowe

Określony w art. 142 Kodeksu wyborczego 3-miesięczny termin na złożenie sprawozdania finansowego Komisarzowi Wyborczemu albo Państwowej Komisji Wyborczej:

- dla komitetów wyborczych, których kandydaci na wójta, burmistrza i prezydenta miasta nie uczestniczą w ponownym głosowaniu, a także komitetów wyborczych, które nie zgłosiły kandydatów na wójta, burmistrza i prezydenta miasta, biegnie od dnia głosowania na kandydatów na radnych, co oznacza, że upływa on 16 lutego 2015 r.,

- dla komitetów wyborczych, których kandydaci uczestniczą w ponownym głosowaniu na wójta, burmistrza i prezydenta miasta, biegnie od dnia przeprowadzenia ponownego głosowania, co oznacza, że upływa on 2 marca 2015 r.

mp/Serwis Samorządowy PAP


Czytaj również:

 

 Ludzie:

Adam Fudali

Adam Fudali

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Gminy Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika