Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
luty
2 wtorek

„p o m i ę d z y” - wystawa malarstwa Magdaleny Gogół już w lutym na Zamku Piastowskim

Od 2 lutego w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu będzie można oglądać nową wystawę malarstwa Magdaleny Gogół pt. „p o m i ę d z y”. Na wystawie zobaczymy zestaw prac malarki, stanowiący swego rodzaju streszczenie aktualnej jej twórczości. - Tym razem na finisaż w formie spotkania autorskiego zapraszamy 24 lutego (w środę) - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Początek o godz. 13.00, wstęp wolny.

Zamek Piastowski w Raciborzu
Racibórz, Zamkowa 2

- Podczas spotkania autorka odpowie na pytania dotyczące jej twórczości i przybliży aspekty swoich inspiracji twórczych - dodaje dyrektor Grażyna Wójcik.

Artystka urodzona w Bytomiu, od 1999 roku, mieszka w Rudzie Kozielskiej, wiosce położonej w powiecie raciborskim. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach oraz cieszyńskiego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego - dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Norberta Witka oraz wyróżnienie za pracę magisterską, dotycząca porównania dziecięcej ekspresji plastycznej z twórczością artystyczną. W 2009 roku zrealizowała przewód doktorski na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w dziedzinie sztuki piękne – malarstwo, którego promotorem był prof. Ireneusz Walczak.

Od 2004 roku związana zawodowo z Instytutem Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, gdzie prowadzi zajęcia w pracowni malarstwa i wykłada technologię malarstwa oraz upowszechnianie, animację i promocję kultury wizualnej. Od 2014 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Sztuk Pięknych.

W działalności artystycznej zajmuje się przede wszystkim malarstwem sztalugowym w dużym formacie oraz miniaturze, a także projektuje, prowadzi i uczestniczy w warsztatach twórczych i akcjach plastycznych.

Co zobaczymy na wystawie na zamku?

Część z tego zestawu to wycinek cyklu doktorskiego Magdalena Gogół pt. „fizykalność przestrzeni i metafizyka światła”, zrealizowanego w 2009 roku, na Wydziale Artystycznym ASP w Katowicach. To prace wielkoformatowe oraz miniatury malarskie, przedstawiające statyczne, surowe, puste przestrzenie prywatnego interioru.

Druga część to prace nowsze z cyklu m i e j s c a p om i ę d z y, inspirowane teorią antropologa Marc’a Auge, w której autor dzieli miejsca przestrzeni publicznej na tak zwane nie-miejscach – w których życie społeczne jest ograniczone, gdzie króluje komunikacja bezsłowna, miejsca anonimowe, oparte raczej na przepływie niż zakorzenieniu. I na ich antynomię znaczeniową – miejsca – z określoną tożsamością, pełne odniesień (również historycznych) i relacji międzyludzkich.

Oba te cykle, pomimo ewidentnych różnic, łączy szacunek autorki do materii, tradycji, technologii malarskiej. Magdalenę Gogół inspirują obrazy, przestrzenie bliskie jej osobie, anektowane emocjonalnie choć na chwilę. Niezmiennie są to miejsca ciche, zgaszone w barwie, z dużą rolą relacji światła i cienia. Czasem jest to widok z okna drapacza chmur, w którym przyszło spędzić długie godziny pracy, innym razem przesłonięty żaluzjami widok z lub do jej pracowni, kiedy indziej obraz, który w ciągu dnia widzi wiele razy, odblokowując ekran telefonu.

Artystka ma w swoim dorobku około 30 wystaw indywidualnych malarstwa oraz kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. To także uczestniczka największych wystaw konkursowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym malarstwa współczesnego w Polsce.

- Magdalena Gogół nie uprawia publicystyki, nie komentuje rzeczywistości dostępnej dla wszystkich, nie interesuje jej sfera publiczna. Ma świadomość, że sztuka nie ma wspólnego mianownika światopoglądowego ani stylistycznego, więc nie przebiera się w sezonowe sukienki - mówi prof. Ireneusz Walczak, promotor przewodu doktorskiego artystki.

- Moje obecne dążenia malarskie są próbą połączenia w obrazowaniu ekspresyjnego gestu malarskiego z precyzją konceptualnej formy kompozycji. Niezwykle ważny jest dla mnie sam proces twórczy powstawania obrazu, pasjonuje jego projektowanie, porządkowania kolejności prac, dzielenie jej na etapy, kombinowanie dotyczące rozwiązań technicznych i technologicznych, złoszczą pomyłki, wydłużające czas realizacji ale wzbogacające wielowarstwową strukturę malarską. Kiedy nie ma czasu i możliwości malowania, zawsze można o nim pomyśleć - mówi o sobie artystka Magdalena Gogół.

- Powstałe w ten sposób statyczne kompozycje stanowią dystans wobec emocji otaczającej mnie rzeczywistości i mojego temperamentu. Ascetyczne, melancholijne przedstawienia zaspokajają moją potrzebę refleksji, deficyt samotności, są wyrazem tęsknoty do uporządkowania. Specjalny rodzaj milczenia w hiperaktywnym świecie - dodaje Magdalena Gogół.

Wystawę będzie można oglądać codziennie do końca lutego od poniedziałku do piątku 9-16 a w soboty, niedziele i święta 10-18. Wstęp po wykupieniu biletu wstępu w Punkcie Informacji Turystycznej w budynku bramnym – bilet normalny 5,00 zł a ulgowy 3,00 zł.