Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (230) Data wydania: 05.04.11

Kolos, który chciał żyć

Dąb Eliasz bierze udział w konkursie na najpiękniejsze drzewo.

Żytna. Niedaleko leśniczówki rośnie dąb o niecodziennej historii. To między innymi zdecydowało o zgłoszeniu drzewa do konkursu „Drzewo roku”, organizowanego przez klub Gaja.

Opracowaniem historii dębu zajął się Jarosław Mielimąka, leśnik opiekujący się tym terenem. – Wśród miejscowej ludności ten dąb nazywany jest Eliaszem, co jest związane z jego historią. 

W czasie drugiej wojny światowej żołnierze radzieccy podpalili to piękne drzewo (manifestując nienawiść dla mieszkańców Śląska), pożar jednak zgasł, a dąb przeżył. Rany zabliźniły się tworząc grubą warstwę zewnętrzną – mówi leśniczy. Dąb odrodził się do życia tak jak odrodziła się w Izraelu wiara w Boga Jahwe za sprawą posłannictwa proroka Eliasza, stąd jego imię. Kolejną ciekawostką jest „oko” dębu. – Jest to kamień zrośnięty z tkanką przyranną na wysokości około 2 metrów. Prawdopodobnie został tam umieszczony na pamiątkę, ale teraz już jest ledwo widoczny – tłumaczy Mielimąka. 

Niebezpieczni lokatorzy

Eliasz ma 29 metrów wysokości i obwód w najszerszym miejscu (poniżej metra od podłoża) wynoszący 620 cm. Szacunkowo drzewo rośnie w swoim miejscu około 350 lat. Aby objąć Eliasza, potrzeba kilku dorosłych mężczyzn. Pomysł zgłoszenia go do konkursu wyszedł z nadleśnictwa Rybnik, które zgłosiło dwa drzewa: dąb Eliasz z Żytnej oraz dąb maryjny w Żorach. Eliasza zamieszkują lokatorzy, którzy niewprawionym spacerowiczom mogą dać nieźle popalić. – Drzewo jest zamieszkane przez spory rój szerszeni. Kiedyś pewien naukowiec szukał w tym terenie rzadkiego owada o nazwie pachnica, który jest wpisany do czerwonej księgi. W spróchniałej części Eliasza udało się znaleźć odchody tego owada, świadczące o jego obecności. Trzeba było jednak przerwać poszukiwanie ze względu na szerszenie – wspomina Mielimąka. 

Eliasz w finale

Owada jednak udało się znaleźć kilkanaście metrów dalej. Eliasz to nie jedyne tak okazałe drzewo w okolicy. Niedaleko znajdują się jeszcze dwa równie duże i piękne buki, które jednak nie mogą pochwalić się tak sensacyjną historią. Zgłoszony do konkursu klubu Gaja dąb jest spróchniały w środku. Ze wszystkich zgłoszonych drzew z całej Polski wyłoniono już 16 finalistów, wśród których znalazł się także Eliasz z Żytnej. Internauci będą mogli oddawać głosy na swojego faworyta od 1 czerwca na stronie internetowej www.klubgaja.pl. Choć leśnicy muszą co roku przetrzebić drzewostan, zostawiają takie perełki, które często później są jedną z atrakcji wycieczek rowerowych i jednocześnie wyjątkowym elementem krajobrazu.

(ska)