Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (681) Data wydania: 08.11.05

Wildek i 99 trupów

Na skraju lasu, w Rudzie Kozielskiej, stoi leśniczówka o nazwie Wildek. Przyjezdni często zachwycają się pięknie wyremontowanym budynkiem z malowniczą wieżą. Dodatkowym „urokiem” leśniczówki jest mrożąca krew w żyłach historia z nią związana.
Zamieszkujący ją obecnie leśniczy, Rajmund Michna, wspomina, że kiedy tu trafił 21 lat temu, dochodziły go różne głosy o historii tego miejsca. Ludzie mówili, że dawno temu mieszkał tu jakiś zbój i że dom jest położony na szlaku, którym uczęszczali kupcy i podróżni. Zbój ponoć zabijał ich i rabował a ciała zakopywał w piwnicy – opowiada Michna.
 
Rzeczywiście historia ta jest znana w okolicy. Ryszard Haider, pasjonat lokalnej historii, posiada dowody poświadczające istnienie niejakiego Eliasza – wycinek z ksiąg parafialnych odnotowujący śmierć jego syna 27. 03. 1879 r. - a także zbiorowe zdjęcie z polowania, na którym jeden z mężczyzn podpisany jest tym imieniem. Wiadomo tylko, że Eliasz był leśniczym, zamieszkującym Wildek na przełomie XVIII i XIX w. W tych czasach obowiązywał zakaz wstępu do lasu bez zezwolenia leśniczego. Nieliczni, którzy takowe dostali, musieli w lesie głośno śpiewać lub gwizdać. Do kłusowników lub innych „podejrzanych” leśniczy miał prawo strzelać. Okrutny Eliasz miał ponoć często tego prawa nadużywać. Pewnego dnia w okolicy znalazł się malarz świętych obrazków, do którego nadgorliwy leśniczy także strzelił. Ten jednak złapał kulę i zagroził mu, że się zemści. Eliasz bardzo się przestraszył, przeprosił go i obiecał, że to się więcej nie powtórzy. Malarz był niedoszłą setną ofiarą leśnika. Po śmierci tego ostatniego, w leśniczówce rzekomo znaleziono 99 ciał, ukrytych w piwnicy pod wieżą.
 
Sołtys Rudy Kozielskiej, Alfons Mazurek zaprzecza jakoby ofiary okrutnego leśnika miały być chowane w piwnicy. Na pewno w tych miejscach przebiegał szlak handlowy. Eliasz, prawdopodobnie leśniczy, był zbójnikiem, który okradał kupców i podróżnych, niektórych zabijał. Ci, wiedzieli już jakim jest człowiekiem i wcześniej dawali znać swoim krewnym, gdzie mają szukać pieniędzy. I faktycznie w latach 50. XX w. jeszcze znaleziono tam jakieś monety – twierdzi Alfons Mazurek.
 
O historii związanej z leśniczówką słyszała też inna mieszkanka Rudy Kozielskiej, Genowefa Starzec. Podobno mieszkał tam jakiś leśnik, który zabraniał wstępu do lasu i więził kupców, może ich także zabijał. Nie wiem dokładnie o co tam chodziło.
 
Jak zapewnia Ryszard Haider, o złej sławie Wildka świadczy sama nazwa, z niemieckiego Wild Eck to dziki róg. Nazwa ta wzięła się ponoć od niesławnego leśnika.
 
Obecny gospodarz na Wildku nie przywiązuje wielkiej wagi do tych mrocznych wspomnień. Kiedy dostałem przydział na leśniczówkę i wprowadziłem się tu, to przede wszystkim cieszyłem się, że mam gdzie mieszkać – opowiada. Historią nigdy się nie zajmowałem, a jeśli nawet coś tam było, to nic mi to nie przeszkadza. A że czasem mnie tam coś postraszy jak schodzę po kompot do piwnicy... - żartuje. Poza tym jestem osobą wierzącą i gdyby nawet coś dziwnego tu się działo, wiem jak sobie z tym radzić. Po prostu pomodliłbym się za nieszczęśliwe duszyczki – dodaje Michna. Odnowiony budynek leśniczówki nie sprawia jednak wrażenia nawiedzonego. Słynna wieża pręży się dumnie, a piwnica, która się pod nią znajduje, jak zapewnia gospodarz, jest zbyt mała, by pomieścić 99 trupów...
 
(e.Ż)