Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Dzień osób niepełnosprawnych w ZUS

Start 17.05.2019 o godz. 09:00 wstęp wolny

W Polsce żyje nawet 7 mln osób niepełnosprawnych. Zaledwie co trzecia jest aktywna zawodowo. To właśnie dlatego w tym roku Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizowany przez ZUS odbywa się pod hasłem „Żyj aktywnie!”. 17 maja, w godz. od 9.00 do 13.00, osoby z niepełnosprawnością będą mogły skorzystać z porad ekspertów ZUS i współpracujących instytucji.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– W Polsce nie brakuje instrumentów wsparcia, osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc państwa. W tym dniu eksperci ZUS nie tylko odpowiedzą na wszystkie pytania, ale podpowiedzą jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, czy jakie inne świadczenia im przysługują. Pomogą założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych, co znacznie ułatwi kontakt z administracją – przekonuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W Rybniku przy ul. Reymonta 2 takich porad udzielać będą eksperci z ZUS, PFRON, NFZ i Ostoja. Przy stanowisku PFRON udzielane będą informacje na temat rehabilitacji, dotacji na działalność gospodarczą dla osób niepełnosprawnych oraz dostępności przestrzeni. Przy stoisku obsługiwanym przez NFZ będzie można uzyskać informację na temat rehabilitacji, refundacji na środki pomocnicze i ortopedyczne. Udział w wydarzeniu weźmie także Fundacja „Ostoja”, która na co dzień udziela informacji o prawach i uprawnieniach przysługujących osobom niepełnosprawnym, edukuje o przysługujących świadczeniach, w tym z pomocy społecznej, rehabilitacji społecznej i zawodowej, a także nawiguje po organizacjach pozarządowych oraz instytucjach, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych. Stoisko doradcze będzie miał też ZUS, który zapewni fachowe porady na temat ubezpieczeń społecznych. ZUS zapewni materiały informacyjne: ulotki, poradniki, gadżety.

Dodatkowo w godz. od 10.00 do 11.00 w sali 301 odbędą się prelekcje. - Najpierw dowiemy się od psychologa na temat tego, jak reagować na osoby z dysfunkcjami, z niepełnosprawnością, następnie o swojej drodze do mistrzostwa opowie Danuta Hanke brązowa medalistki w golfie, w mistrzostwach osób niepełnosprawnych w Dubaju 2019 r., a o po tej prelekcji przedstawiciele rybnickiego magistratu przedstawią ofertę miasta Rybnika skierowana do osób niepełnosprawnych. W inspektoracie ZUS w Tychach, w godz. od 9.00 do 12.00 będzie można wziąć udział w kiermaszu rękodzieła podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas z Tychów – wylicza Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.