Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Patrol

Wodzisławscy inspektorzy mają nowy sprzęt

20.09.2019 06:31 | 1 komentarz | acz

Inspektorzy z wodzisławskiego oddziału śląskiej Inspekcji użytkują od niedawna nowy pojazd. Został on zakupiony i specjalnie wyposażony ze środków Wojewody Śląskiego, przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Wodzisławscy inspektorzy mają nowy sprzęt
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Posiada sprzęt umożliwiający sprawdzanie poziomu zadymienia spalin oraz kontrolę pracy układu oczyszczania spalin w pojazdach. Efektem działania inspektorów i ich najnowszego sprzętu było wczoraj wykrycie dwóch „emulatorów AdBlue”, czyli specjalnie zaprojektowanych urządzeń, które tylko symulują prawidłową pracę układu SCR. Zatrzymano dowody rejestracyjne pojazdów, a kierowców ukarano mandatami.

Niedozwolone ingerencje w pracę układu oczyszczania spalin wykryto w pojazdach dwóch zagranicznych przewoźników. Powodowały one, że komputery pojazdów nie wykrywały nieprawidłowej pracy lub wręcz wyłączenia systemu selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), który w silnikach diesla ma za zadanie redukowanie w spalinach poziomu cząstek stałych (PM) oraz tlenków azotu (NOX). Zatem pojazdy z takimi przeróbkami nadmiernie zanieczyszczały powietrze. Najnowszy pojazd inspektorów pracujących w południowej części naszego województwa został wyposażony w sprzęt umożliwiający diagnostykę tego newralgicznego z punktu widzenia ochrony środowiska układu w pojazdach. Kontrolujący wykryli i zdemontowali znalezione emulatory. Zatrzymano dowody rejestracyjne tych pojazdów i do czasu naprawy – zakazano dalszego użytkowania pojazdów. Kierowców czeka więc wizyta w warsztacie oraz na stacji diagnostycznej, która potwierdzi sprawność pojazdów. Mandatami po 500 zł ukarano również samych kierowców, gdyż to oni w świetle obowiązujących przepisów odpowiadają za stan techniczny pojazdu w trakcie jego użytkowania.
(acz)