Niedziela, 28 listopada 2021

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Patrol

Wichura w regionie. Zerwane dachy, połamane drzewa [ZDJĘCIA]

11.03.2019 07:28 | 1 komentarz | acz, żet
Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 20:44

TEKST AKTUALIZOWANY

W nocy z 10 na 11 marca w regionie doszło do licznych zniszczeń i awarii spowodowanych huraganowym wiatrem. Strażacy zabezpieczają uszkodzone budynki i usuwają powalone drzewa. 

Wichura w regionie. Zerwane dachy, połamane drzewa [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wichura spowodowała liczne zniszczenia w powiecie raciborskim, rybnickim i wodzisławskim. Na tartaku w Kuźni Raciborskiej został całkowicie zerwany dach. Zniszczenia odnotoano również w Nędzy i Ligocie Książęcej. O zniszczeniach będziemy na bieżąco informować w aktualizowanej informacji. 

Z powodu powalonych drzew utrudnienia w ruchu kolejowym na całym południu województwa śląskiego! Kierunki Wisła, Zwardoń, Tychy – Kobiór, Pszczyna – Rybnik, Rybnik – Leszczyny, Kuźnia Raciborska – Kędzierzyn Koźle, uruchumiona jest komunikacja zastępcza.

Bez prądu...

W skali całego województwa PSP odnotowała ponad 700 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru na ternie województwa. Na godzinę 7:58 bez dostaw energii elektrycznej pozostawało 101 497 odbiorców w województwie. Czytelnicy Nowin informują, że prądu nie było m.in. w Babicach, Bełsznicy, Bogunicach, Budziskach, Dębieńsku, Godowie, Gołkowicach, Gorzycach, Jankowicach Rybnickich, Jastrzębiu, Mszanie, Nędzy, Połomii, Przegędzy, Pszowie, Raciborzu-Markowicach, Radlinie, Raszczycach, Rudniku, Rybniku, Rydułtowach (częściowo), Skrbeńsku, Stanicy koło Gliwic, Syryni, częściowo również w Wodzisławiu Śląskim, Turzy Śląskiej, Żorach.

Skutki wichury w powiecie raciborskim

Strażacy interweniowali m.in. na trasie Kuźnia Raciborska - Solarnia, gdzie ludzie zostali uwięzieni między powalonymi drzewami. Wichura połamała również drzewa na ulicach Opawskiej oraz w Rudzkiej w Raciborzu oraz w wielu innych miejscach. W gminie Kornowac strażacy przy pomocy agregatu prądotwórczego zasilali urządzenia podtrzymyjące życie. W Radlinie na ulicy Rymera wichura przewróciła blaszane garaże. Uszkodzone zostały stojące w nich pojazdy.

W powiecie raciborskim odnotowano ogółem 135 interwencji związanych z usuwaniem skutków wichury. W działania ratownicze zaangażowano 33 strażaków zawodowych oraz 401 ochotników. Więcej informacji: Zerwane dachy, powalone drzewa - bilans skutków wichury w powiecie raciborskim.

Sytuacja na kolei (aktualizacja)

Magdalena Janus z PKP PLK informuje o sytuacji na trasach w województwie śląskim (stan na 11.03.2019 r., godz. 18.30):

Prace prowadzone są jeszcze na odcinku Sól - Zwardoń (linia 139 Katowice - Zwardoń). Od Żywca do Zwardonia kursuje zastępcza komunikacja autobusowa. Podróżni bez problemów dojadą też z Katowic do Wisły Uzdrowisko (linia kolejowa 191). Ostatnie prace trwają jeszcze na odcinku Wisła Uzdrowisko – Wisła Głębce i tam funkcjonuje zastępcza komunikacja autobusowa. Na odcinku Tychy – Pszczyna (linia 139) ruch odbywa się po jednym torze. Zakończenie prac na drugim torze i przywrócenie rozkładowej organizacji ruchu pociągów planowane jest w godzinach porannych.

Karol Jakubowski z PKP PLK informuje o sytuacji na trasach w województwie śląskim (stan na 11.03.2019 r., godz. 16.00):

Na terenie województwa śląskiego służby techniczne PLK usunęły setki drzew. Pociągi mogą jechać m.in. z Katowic do Pszczyny. Udrożnione są szlaki: Kuźnia Raciborska – Turze, Tychy – Łaziska Średnie oraz Ustroń Polana – Wisła Uzdrowisko. Przywracana jest rozkładowa jazda pociągów.

Intensywne prace trwają na odcinku Węgierska Górka – Milówka, Sól – Zwardoń, Szczygłowice – Leszczyny, Bieniowiec – Pierściec. Usuwane są konary z torów między Goleszowem a Skoczowem i Wisłą Uzdrowisko oraz Wisłą Głębce.

(acz) (żet)