Niedziela, 21 kwietnia 2019

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Patrol

Przemęczeni kierowcy zmuszeni do drzemki w Mszanie

08.08.2016 11:17 | 0 komentarzy | acz

5 sierpnia na autostradzie A1 w Godowie inspektorzy transportu drogowego z wodzisławskiego oddziału WITD Katowice zatrzymali do kontroli autobus należący do litewskiego przewoźnika.

Przemęczeni kierowcy zmuszeni do drzemki w Mszanie
Zatrzymany do kontroli autokar
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pojazd był prowadzony przez dwóch kierowców. Po wstępnej analizie okazanych do kontroli wykresówek stwierdzono, że w dniu 5 sierpnia o godz. 05:00 obaj kierowcy prowadzący pojazd powinni byli rozpocząć odpoczynek tygodniowy w wymiarze min. 24 godzin.

Po wstępnej ocenie naruszeń, ze względu na dobro podróżujących, autokar z pasażerami odeskortowano na pobliski parking usytuowany na MOP Mszana, wyposażony m.in. w infrastrukturę sanitarną, motel i restaurację. Tam przeprowadzono szczegółową kontrolę. W wyniku analizy okazanych przez kierowców do kontroli dokumentów stwierdzono dwukrotne skrócenie tygodniowego czasu odpoczynku. W pierwszym przypadku było to skrócenie odpoczynku tygodniowego przez każdego z kierowców o 11 godzin, a w drugim o 13 godzin i 15 minut.

Aby kierowcy mogli odebrać przynajmniej 24-godzinny odpoczynek, litewski przewoźnik na własny koszt zorganizował inny autobus, z wypoczętymi kierowcami, który zabrał pasażerów w dalszą drogę. Musiał też wpłacić 4 800 zł. kaucji na poczet kary za stwierdzone naruszenia. Nie obeszło się bez mandatów na kierowców – łącznie zapłacili oni 2 500 zł. kary w mandatach za naruszenia dot. odpoczynku, a jeden z nich, kierujący w momencie zatrzymania do kontroli) otrzymał też mandat 200 zł. za przekroczenie prędkości o 40 km/h (w miejscu kontroli obowiązywało ograniczenie prędkości do 60 km/h, a w chwili zatrzymania do kontroli tachograf zarejestrował na wykresówce kierowcy prędkość 100 km/h).
(acz)