Sobota, 7 grudnia 2019

imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona

RSS

Patrol

Dotacje dla strażaków z Rybnika

29.02.2016 06:49 | 1 komentarz | ska

O tym, że druhowie z OSP swoim wyszkoleniem i umiejętnościami nie odbiegają od zawodowych strażaków, nikogo nie musimy przekonywać. W Rybniku jednostki stale uzupełniane są w sprzęt ratujący życie i mienie, nie tylko w przypadku pożaru. Sprawdziliśmy, na jakie dotacje z budżetu miasta mogą w tym roku liczyć ochotnicy i zawodowcy, a także jaki sprzęt ma trafić do jednostek.

Dotacje dla strażaków z Rybnika
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co roku jednostki OSP otrzymują od miasta dotacje na utrzymanie sprawności bojowej i zakup sprzętu. Kwoty dotacji uzależnione są od specyfiki obsługiwanego terenu, liczby członków, częstotliwości wyjazdów do akcji oraz przede wszystkim zrzeszenia jednostek w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Jednostki z systemu dysponowane są do wyjazdów znacznie częściej, a także mogą być wezwane do niesienia pomocy na terenie całego kraju. W tym roku wszystkie pięć systemowych jednostek OSP z terenu Rybnika otrzyma dotacje przekraczające 19 tys. zł. OSP Golejów z budżetu miasta dostanie 19,7 tys. zł, OSP Popielów 23,2 tys. zł, OSP Kłokocin 23 tys. zł, OSP Kamień 25,3 tys. zł oraz OSP Boguszowice najwięcej, bo 25,4 tys. zł. Pieniądze wydatkowane będą m.in. na sprzęt, ubezpieczenia strażaków i paliwo do samochodów. Pozostałe jednostki, niezrzeszone w KSRG, otrzymają dotacje w kwotach pomiędzy 7,4 tys. zł (Chwałęcice), a 17,7 tys. zł (Gotartowice). W sumie na terenie miasta działa 13 jednostek, które dysponowane są nie tylko do pożarów, ale także wypadków drogowych, podtopień, usuwania gniazd niebezpiecznych owadów, a także (co pokazały zdarzenia z ubiegłego roku) do usuwania skutków wichur i nawałnic. Oprócz dotacji, miasto planuje w tym roku zakupy inwestycyjne dla jednostek. – Będą to trzy aparaty powietrzne za kwotę 13,5 tys. zł, a także dwa zestawy ratownictwa medycznego PSP R-1 z deską ortopedyczną i zestawem szyn Kramera o wartości 13 tys. zł – informuje Anna Kolenda z biura prasowego Urzędu Miasta Rybnika.

W tym roku na pieniądze od miasta mogą liczyć także strażacy – zawodowcy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. Działalność PSP finansowana jest ze środków budżetu państwa. Z pieniędzy centralnych rybnicka PSP otrzyma 7,52 mln zł. Miasto natomiast dofinansowało zakup paliwa (50 tys. zł) oraz zakupy inwestycyjne w kwocie 190 tys. zł. Za te pieniądze sfinansowany zostanie samochód typu minibus oraz panele fotowoltaiczne dla komendy i piła łańcuchowa, która trafi na podział bojowy.

Szymon Kamczyk