środa, 26 lutego 2020

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Patrol

15.06.2015 11:57 | 1 komentarz | acz

Minął rok od kiedy strażacy w regionie ćwiczyli nocne lądowanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, jednak śmigłowiec nadal wykonuje loty tylko w dzień. W przypadku nocnych zdarzeń pozostają karetki.

Śmigłowiec ratunkowy po zmroku nie przyleci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Charakterystyczne żółte śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pojawiają się na miejscu najpoważniejszych wypadków i katastrof. Są gotowe do startu w kilka minut, w kolejnych kilka docierają na miejsce. Maszyny o zasięgu kilkuset kilometrów mogą rozwijać prędkość ponad dwustu kilometrów na godzinę. Ciężko ranni szybko docierają do szpitali, gdzie ratowane jest ich życie. Od początku tego roku LPR wydłużył godziny dyżuru w bazie w Krakowie. Od tej pory tamtejszy śmigłowiec może latać także w nocy, ratując rannych i wykonując pilne transporty międzyszpitalne.

Blokuje umowa z ministrem

Wypadki w naszym regionie obsługiwane są jednak przez bazę LPR w Gliwicach. Godziny dostępności tego śmigłowca są ograniczone. – Obecną strategię funkcjonowania naszej jednostki reguluje umowa podpisana z ministrem zdrowia. Zakłada ona w skali kraju cztery bazy całodobowe, pięć baz dyżurujących w godzinach 7-20 oraz osiem baz dyżurujących od godziny 7.00, lecz nie wcześniej niż od wschodu słońca, do 45 min. przed zachodem słońca, lecz nie dłużej niż do godziny 20.00 – wyjaśnia Justyna Sochacka, rzecznik prasowy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ludzi i sprzęt gotowi

Ostatni przypadek dotyczy między innymi bazy w Gliwicach. W praktyce oznacza to, że w zimie, mniej więcej po godz. 15.00 w pojęciu lotniczym są już dyżury nocne, bo po zachodzie słońca. Wówczas gliwicki śmigłowiec już nie wystartuje. Czego mu brakuje w porównaniu do bas całodobowych? Okazuje się, że w zasadzie nic. – Wszystkie śmigłowce wykorzystywane przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe są przystosowane do wykonywania lotów nocnych. Podobnie jest z załogami. Wszyscy piloci i członkowie załóg są przeszkoleni do pełnienia dyżurów w porze nocnej. Aktualnie nie ma planów dotyczących wydłużenia dyżuru HEMS Gliwice o porę nocną.  Natomiast w nowej perspektywie unijnej planujemy wybudować w Gliwicach nowoczesną bazę z hangarem i zapleczem operacyjno-socjalnym dla naszych załóg – tłumaczy rzecznik LPR.

Strażacy ćwiczyli nocne manewry

Lądowanie i start śmigłowca w terenie zabezpieczają najczęściej strażacy. – Ćwiczyliśmy przyjęcia śmigłowca w nocy. Strażacy z naszej jednostki potrafią to robić – przyznaje młodszy brygadier Jacek Filas, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. Podobnie jest w sąsiednich miastach. Kiedy wzywa się śmigłowiec? Gdy czas transportu drogą lotniczą z miejsca zdarzenia pacjenta w stanie nagłym, do szpitala, jest krótszy od czasu transportu innymi środkami lokomocji i może przynieść korzyść w dalszym procesie leczenia. Śmigłowce wzywa się również wtedy, gdy karetka może mieć trudności z dotarciem na miejsce ze względu na topografię terenu, np. góry oraz przy wypadkach masowych. Przy tym ostatnim przypadku chodzi o sytuacje gdy zapotrzebowanie na medyczne działania ratownicze przekracza możliwości obecnych na miejscu zdarzenia sił i środków oraz zachodzi konieczność prowadzenia segregacji rannych. Śmigłowce wzywa się drogą telefoniczną lub radiową. Loty do wypadków i nagłych zachorowań są wykonywane bezpłatnie. Działalność lotniczych zespołów ratownictwa medycznego jest finansowana z budżetu państwa.

(acz)