środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Kultura

"Do bytomskich strzelców". Posłuchajcie jak śpiewa chór z Brzezia w setną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego

03.05.2021 09:07 | 0 komentarzy | d

Autorem „Do bytomskich strzelców” - popularnej w III Powstaniu Śląskim pieśni jest Bolesław Palędzki, w latach międzywojennych dziennikarz śląskiej „Polonii”, związany z chrześcijańską demokracją, powstaniec śląski, działacz narodowy, przyjaciel Wojciecha Korfantego. Zginął w Oświęcimiu 1941 roku.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na łamach „Polonii” w 1929 roku opublikował swoje wspomnienia z czasów, kiedy walczył w pułku Strzelców Bytomskich. Zgłosił się do batalionu strzelców w Częstochowie w 1919 roku, mając 21 lat. Wtedy szeregi batalionu zasilali młodzi ludzie z różnych stron Polski i różnego pochodzenia. Byli tacy, którzy chcieli walczyć dla odrodzonej Polski, tacy, którzy chcieli zemścić się za doznane krzywdy, ale byli też zwykli poszukiwacze przygód. Jednak z czasem, kiedy okazało się, że trzeba nadstawiać karku, w batalionie zostali głównie Wielkopolanie i polscy Ślązacy.

Uporządkowana formacja w kwietniu 1919 roku otrzymała nazwę Pułk Strzelców Bytomskich. Pułk ten wsławił się walkami z niemieckim Grenzschutzem, ale i w wojnie polsko-bolszewickiej pokonując Armię Czerwoną w bitwie pod Rybczanami. Ostatnim aktem zbrojnym, w którym brał udział, była kampania wrześniowa 1939 roku.

Melodię „Do bytomskich strzelców”, na podstawie pieśni ludowej ułożył inny żołnierz Pułku - Jan Kula.

Jest i ciekawostka raciborska. Ojciec Bolesława, Józef Konstanty Palędzki, zmarły w 1927 roku, powstaniec wielkopolski i śląski, był wydawcą polskich „Nowin Raciborskich”. Za działalność plebiscytową i antygermanizacyjną odznaczony Orderem Polonia Restituta.

Aleksandra Gamrot