środa, 20 stycznia 2021

imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

RSS

Kultura

Epidemia koronawirusa:

Pochodząca z Radlina Alicja Knast dyrektorem Galerii Narodowej w Pradze

14.10.2020 19:03 | 27 komentarzy | juk

Minister kultury Czech powołał nowego dyrektora generalnego Galerii Narodowej w Pradze. Funkcję będzie pełnić pochodząca z powiatu wodzisławskiego Alicja Knast, która do czerwca 2020 r. była dyrektorem Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Pochodząca z Radlina Alicja Knast dyrektorem Galerii Narodowej w Pradze
Alicja Knast będzie pełnić funkcję dyrektorską przez 6 najbliższych lat. (fot. FB/Ministerstvo kultury České republiky)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Alicja Knast wygrała konkurs i od nowego roku będzie zarządzała Galerią Narodową w Pradze. Taką informację przekazał wczoraj (13.10) minister kultury Czech Lubomir Zaoralek. W finale konkursu Polka pokonała dwóch znanych czeskich animatorów kultury.

- Wybrałem Alicję Knast, ponieważ bardzo dobrze zaprezentowała się we wszystkich częściach procesu selekcji. Zademonstrowała jasne zdolności menadżerskie i przedstawiła jasną wizję, aby prezentować Galerię Narodową na mapie najlepszych światowych galerii i muzeów - powiedział we wtorek w trakcie konferencji prasowej minister kultury Czech, Lubomír Zaorálek. Minister podkreślił, że zaprezentowana przez Knast koncepcja funkcjonowania Galerii Narodowej w Pradze jest absolutnie kluczowa. - Nieustannie podkreśla potrzebę pozbycia się rutyny, przyciągania do muzeów i galerii ludzi, którym wciąż jest nie po drodze oraz dotarcia do młodych ludzi, co pokazała w Polsce - wskazał.

Galeria Narodowa w Pradze to jedna z najważniejszych instytucji kultury w Czechach i druga po Luwrze najstarsza galeria sztuki w Europie. Alicja Knast będzie pełnić funkcję dyrektorską przez 6 najbliższych lat. Do końca 2020 r. roku Galerię Narodową poprowadzi obecna dyrektorka, Alena Anne-Marie Nedoma. Przez najbliższe 2,5 miesiąca Knast będzie jeździć do Pragi, by przygotować się do nowej roli.


Alicja Knast (z domu Baran) urodziła się 7 grudnia 1972 r. w Radlinie - obecnie to wodzisławska dzielnica Radlin II. Jest absolwentką muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Była stypendystką m.in. Metropolitan Museum of Art. W latach 2005-2006 wykładała na London Metropolitan University. Przez ostatnie sześć lat była dyrektorką Muzeum Śląskiego w Katowicach.