Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Kultura

Kolej na orkiestrę. Opolski Ekspres Dęty przyjedzie do Raciborza

15.05.2017 10:31 | 0 komentarzy | ż

Po południu 20 maja na stację PKP w Raciborzu wjedzie pociąg pełen... instrumentów i orkiestrantów. Będzie koncert i okazja do zwiedzenia naszego miasta z przewodnikiem.

Kolej na orkiestrę. Opolski Ekspres Dęty przyjedzie do Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Kolej na orkiestrę czyli Opolski Ekspres Dęty" to projekt, którego początku sięgają 2010 roku. Przedsięwzięcie wymyślił Przemysław Ślusarczyk, opolski kompozytor i dyrygent. Podczas podróży uczestnicy mogą zapoznać się z ciekawostkami turystycznymi, przewidziane są także pokazy inżynierii kolejowej. Po bilety-miejscówki sięgają nie tylko dorośli, ale również młodzież i dzieci. Dla najmłodszych przygotowane są zawsze drobne pamiątki z tej niezwykłej podróży.

Co roku trasa muzycznego pociągu jest modyfikowana. W tym roku wyrusza on z Opola o godzinie 10.00. Według rozkładu zatrzymuje się na czterech stacjach. Na peronach stacji Opole Główne, Gogolin, Zdzieszowice, Kędzierzyn Koźle i Racibórz, przewidziane są prezentacje muzyczne ekspresowej orkiestry. Na stacji Racibórz (przyjazd 12:09) pociąg zatrzymuje się na dłużej, bo poza koncertem wszyscy uczestnicy akcji mają okazję zwiedzić miasto wraz z przewodnikiem. Po wizycie w Raciborzu, pociąg wraca do Opola tą samą trasą.

- W tym roku wybór padł na Racibórz. Wspólnie z organizatorami tj. opolskimi Przewozami Regionalnymi, Urzędem Marszałkowskim i Politechniką Opolską, zdecydowaliśmy o tym jednogłośnie. Zarówno Opole jak i Racibórz obchodzą w tym roku bardzo ważny jubileusz - 800-lecie nadania praw miejskich. Obydwa miasta były w przeszłości stolicami Górnego Śląska i ważnymi ośrodkami gospodarczymi. Kolejnym argumentem był fakt, że „Opolski Ekspres Dęty” nigdy wcześniej nie odwiedził tego miasta. Przewozy Regionalne chcą także zaprezentować nowy tabor, który nie długo będzie regularnie kursował na trasie Racibórz – Opole Główne – Wrocław Główny – wyjaśnił opolski kompozytor.

Na zainteresowanych wzięciem udziału w imprezie czekają bezpłatne bilety. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej: www.kolejnaorkiestre.art.pl i na FB www.facebook.com/kolejnaorkiestreczyliopolskiekspresdety.

źródło: UM Racibórz/Adventure Media, oprac. żet