Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Racibórz chce oszczędzać na prądzie. W jaki sposób?

W związku z rosnącymi kosztami energii elektrycznej, oraz coraz większymi obawami o ich kształtowanie się w przyszłości potrzebne jest szukanie rozwiązań optymalizujących zużycie prądu. Miasto Racibórz już w zeszłym roku podpisało porozumienie ze spółką Tauron Nowe Technologie S.A., celem którego było opracowanie kompleksowego rozwiązania dla miejskiego oświetlenia niosącego wymierne korzyści ekonomiczne.

Racibórz chce oszczędzać na prądzie. W jaki sposób?
Miasto zaoszczędzi dzięki poprawie efektywności energetycznej. Fot. raciborz.pl

Podpisane 12 maja ubiegłego roku porozumienie przewidywało stworzenie masterplanu dla oświetlenia miejskiego. Przygotowany plan miał na celu inwentaryzację sieci oświetleniowej oraz zaproponowanie możliwych do wprowadzenia rozwiązań poprawiających efektywność wykorzystania energii elektrycznej.

Dziś w budynku Urzędu Miasta Racibórz gotowy plan koordynator ds. oświetlenia Pan Marcin Tomera przekazał wiceprezydentowi Miasta Racibórz Dominikowi Koniecznemu. Zakłada on między innymi wymianę pozostałego oświetlenia na LED-owe oraz w pełni programowalny system zarządzający oświetleniem, dzięki któremu natężenie światła zmieniać się będzie w zależności od pory nocy oraz sytuacji na drogach. Zużycie prądu ma zostać ograniczone o nawet 60%, co pozwoli osiągnąć wymierny efekt ekonomiczny (utrzymanie stabilnych kosztów oświetlenia w przypadku spodziewanych wysokich podwyżek cen energii), ale również i ekologiczny w postaci zmniejszenia śladu węglowego.

W najbliższych trzech miesiącach odbywać się będzie weryfikacja masterplanu na poziomie Urzędu Miasta Racibórz. Rozpoczęcie realizacji inwestycji przewiduje się na przełom 2023 i 2024 roku.

źródło: UM Racibórz

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].