Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sebastian Mikołajczyk o pracy policjanta w święta: Ktoś musi dbać o bezpieczeństwo, żeby inni mogli spokojnie świętować

Sebastian Mikołajczyk, policjant raciborskiej „drogówki” mówi Nowinom o służbie w święta Bożego Narodzenia. – To kwestia przyzwyczajenia – przyznaje. W szerokim wywiadzie nawiązujemy również do tegorocznych świąt, bo mundurowy jest delegowany na granicę z Białorusią, gdzie chroni interesów Polski. Rozmawia Dawid Machecki.

Sebastian Mikołajczyk o pracy policjanta w święta: Ktoś musi dbać o bezpieczeństwo, żeby inni mogli spokojnie świętować
Sebastian Mikołajczyk na co dzień jest policjantem raciborskiej „drogówki”. W święta jest delegowany na granicę z Białorusią, gdzie służbę pełnił pod KPP Hajnówka. Społecznie pan Sebastian udziela się jako sołtys Brzeźnicy i prezes miejscowej OSP. Jest także radnym powiatowym z klubu PiS.

– Od jak dawna pracuje pan w policji?

– Od 14 lat. Swoją karierę rozpocząłem od służby kandydackiej w samodzielnym pododdziale prewencji Policji w Bielsku-Białej, która trwała rok. Następnie służbę pełniłem w wydziale konwojowym KWP Katowice – referat konwojowy w Raciborzu. Natomiast od prawie 10 lat służbę pełnię w KPP w Raciborzu w wydziale ruchu drogowego. Na terenie powiatu raciborskiego obsługuję zdarzenia drogowe oraz przeprowadzam kontrolę kierujących pojazdami.

– A co zadecydowało o tym, że podjął pan decyzję o wstąpieniu do służby?

– Myślałem już o tym od dziecka. Moi dwaj starsi bracia również pracowali w służbach mundurowych jeden był policjantem w KPP w Raciborzu, drugi strażakiem w PSP Racibórz. Mam też młodszego brata, który służy w ZK Racibórz. Po skończeniu szkoły najpierw wyjechałem za pracą, za granicę, ale wróciłem. Złożyłem dokumenty do służby w policji, przeszedłem wszystkie testy sprawnościowe i badania. Dostałem się i tak już zostałem, czego nie żałuję. Jeśli chodzi o moje etapy edukacji, to szkołę podstawową ukończyłem w Rudniku, bo stamtąd pochodzę. Później Technikum Mechaniczne w Raciborzu, studia licencjackie z resocjalizacji na PWSZ w Raciborzu, natomiast studia magisterskie ukończyłem w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu – zarządzanie bezpieczeństwem. Studiowałem będąc już policjantem.

– Decydując się na służbę, rozmyślał pan o tym, że może pan być nieobecny w domu w takich chwilach jak święta Bożego Narodzenia?

– Na początku człowiek nie zdaje sobie z tego w ogóle sprawy. Ponieważ jako cywil wszystkie weekendy i święta ma się wolne i nie pracuje. Służba to całkowicie odmienna sytuacja, to wiele wyrzeczeń, których wiele osób nie rozumie. Musimy pracować m.in. w te dni, kiedy inni się np. bawią. Służbę pełnię w systemie zmianowym często chodzę na nocki, ale jest to spowodowane tym, że pełnię także funkcje społeczne. Jestem prezesem OSP Brzeźnica, sołtysem Brzeźnicy i radnym powiatowym. Potrzebuje więc więcej wolnego czasu za dnia, by spełniać się w innych funkcjach. Nocki też rodzą pewne wyrzeczenia, ale na szczęście w tym wszystkim jestem wspierany przez całą rodzinę. W domu czekają na mnie żona i dzieci, którzy doskonale rozumieją charakter mojej służby. Mam też bardzo wyrozumiałych przełożonych, którzy umożliwiają mi zaplanowanie grafiku służby w taki sposób żeby nie kolidowało to z innymi obowiązkami społecznymi.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17

– Pamięta pan pierwsze święta spędzone na służbie?

– W moje pierwsze święta, kiedy byłem już policjantem, to służbę pełniłem w wydziale konwojowym, a wówczas weekendy i święta były wolne i spędzałem je w domu z rodziną. Dopiero, jak przeniosłem się do wydziału ruchu drogowego to od 2012 roku charakter służby diametralnie się zmienił. W święta Bożego Narodzenia, czy Wielkanoc, przeważnie pełniłem służbę dbając o bezpieczeństwo na terenie naszego powiatu. Pamiętam, że w tamtym roku w święta służyłem w Wigilię na drugiej zmianie, pełniąc rolę patrolu z obsługi zdarzeń drogowych w następne dni miałem nocki, więc zostaje jeszcze trochę czasu z dnia dla rodziny czy znajomych. Pamiętam, że kiedy większość społeczeństwa wracała do domów, aby zjeść kolację z najbliższymi, ja wyjeżdżałem do służby. Podczas służby dzwoniłem do żony i dzieci – pokazywali mi, co znaleźli pod choinką. Charakter mojej służby często zmusza mnie jedynie do kontaktu telefonicznego w najważniejszych momentach życia rodzinnego.

– Ale to chyba trudne dla człowieka, że nie jest obecny w ważnych rodzinnych chwilach.

– To kwestia przyzwyczajenia. Ktoś musi dbać o bezpieczeństwo, żeby inni mogli spokojnie świętować. Zdaję sobie sprawę z faktu, iż jak przyjdzie czas świąt będę musiał iść do służby. Na szczęście nie jest tak, że służbę pełnię w każdy świąteczny dzień, wypadają też dni wolne, które mogę spędzić z najbliższymi.

– A jak służba wypada Panu w Wigilię, jak sobie z tym radzicie w domu? Jecie np. wieczerzę szybciej?

– Nie zawsze służba wypada w Wigilię. Jednak jak wypadnie to nie chcę zaburzać świątecznego harmonogramu rodzinie. Wieczerze wigilijną spożywają zgodnie z planem, ja później, jak wracam ze służby.

Ludzie

Sebastian Mikołajczyk

Radny Powiatu Raciborskiego, sołtys Brzeźnicy (gm. Rudnik), funkcjonariusz KPP w Raciborzu

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Antkow (95.160. * .27) 27.12.2021 11:07
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Garsczamordyzmu (46.204. * .222) 26.12.2021 12:15
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~asdfghj (83.26. * .233) 26.12.2021 08:43
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Rozumiem że artykuł ma ocieplić wizerunek policji bo w ostatnich latach prestiż i zaufanie społeczne spadło do zera. "dbać o bezpieczeństwo" - trzeba powiedzieć że czasy się zmieniły, bezpiecznie jest tam gdzie policji nie ma, wybaczcie panowie w mundurach ale sami pracujecie na swoje imię.

~kotsylwester (87.101. * .96) 26.12.2021 01:26
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Suszarka przyspawana do ręki i na szybką emeryturę szkodnicy

~RomanK (31.61. * .186) 25.12.2021 21:09

Dziękuję i życzę zdrowia i siły. Jesteśmy wdzięczni że was mamy.

~JaS (83.7. * .247) 25.12.2021 15:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wesołych Świąt dla wszystkich pracujących w święta.

~alfa (5.60. * .202) 25.12.2021 13:19

Popłakałem się ...............

~Kolegaaa (82.139. * .238) 25.12.2021 13:19
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

# Murem za polskim mundurem. Dziękujemy

~Druh (94.254. * .89) 25.12.2021 13:13
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Szacun !!! Znam go. Dziekujemy!!! Wracaj cały i zdrowy.

~Znajomy33 (82.139. * .238) 25.12.2021 13:10
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Seba trzymamy kciuki, dbaj tam o nasze bezpieczeństwo. Dziękujemy i mimo wszystko Wesołych Świąt.