Piątek, 23 sierpnia 2019

imieniny: Apolinarego, Filipa, Róży

RSS

Posadź rośliny, które przegonią kleszcze

17.05.2016 00:00 red.

W tym roku obserwujemy na łąkach, w parkach i przydomowych ogródkach zwiększoną aktywność kleszczy. Istnieje sposób, by za pomocą roślin, których kleszcze nie cierpią, wyeliminować z naszego ogródka te niebezpieczne pajęczaki.

Jednym z popularnych kwiatów, które skutecznie przegonią kleszcze, jest chryzantema dalmatyńska. Jej kwiaty przypominają stokrotki, choć są nieco większe. Zawierają dwie substancje, które stosuje się nawet w preparatach owadobójczych – pyretrynę i cynerynę. Kolejnym kwiatem, dzięki któremu będziemy bezpieczni we własnym ogródku, jest mlecznica o mocno żółtych kwiatach. Poprawna nazwa mlecznicy to wrotycz pospolity. Co takiego ma w sobie, że kleszcze go nie znoszą? Kwiaty zawierają tujon – trującą substancję, która nadaje roślinie korzenny i ostry zapach. Odstrasza on nie tylko kleszcze, ale również komary i muchy. Kocimiętka jest trzecim kwiatem, który kleszcze przegoni, a jednocześnie może zaprosić do nas koty. Roślina na koty działa jak narkotyk. Czworonogi po jej powąchaniu zaczynają się tarzać, gonić i bawić, a później się uspokajają. Ten sam zapach, który przyciąga koty, odstrasza kleszcze. Kocimiętka dodatkowo posiada fioletowe i dekoracyjne kwiaty.

Nie tylko kwiaty mogą odstraszyć pajęczaki i owady. Także pospolity tatarak ma tego typu właściwości. Nie dość, że tatarak może być ciekawą rośliną ozdobną, najlepiej w połączeniu z naturalnymi kamieniami w nowoczesnym ogrodzie, to jeszcze pozwoli nam czuć się bezpiecznie. Co ważne, choć tatarak zawiera olejki eteryczne, które są nieprzyjemne dla insektów, jednocześnie są bezpieczne dla ludzi.

(ska)

  • Numer: 20 (497)
  • Data wydania: 17.05.16
Czytaj e-gazetę