Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (494) Data wydania: 26.04.16
Czytaj e-gazetę

Ludzie listy piszą

W nawiązaniu do Światowego Dnia Holokaustu, który obchodzony jest 19 kwietnia, prezentujemy list naszego czytelnika, który otrzymaliśmy po publikacji artykułu o pomniku ofiar Marszu Śmierci w Kamieniu.

Szanowna redakcjo,

Chciałbym odnieść się do treści artykułu pt. „Pomnik, aby nie zapomnieć” i dorzucić kilka szczegółów. Oto w latach 80-tych, po Stanie Wojennym, odbyła się prelekcja w KMPiK przy ul. Kościuszki w Rybniku z głównym świadkiem owej tragedii – panią Marią Krauze oraz z trzema świadkami, synkami właścicieli młyna, którzy przybyli z Bielska-Białej lub okolicy.

Konwój więźniów oświęcimskich zatrzymał się w Leszczynach z powodu wysadzenia w powietrze mostów w Rybniku. Przy wysiadaniu i pewnym zmieszaniu, część więźniów uciekła po skarpie w kierunku dzisiejszego pomnika, ale dosięgły ich kule. Niemcy utworzyli dwie kolumny. Jedna poszła na Wodzisław i Jastrzębie, a druga przez Kamień na Rybnik... Kiedy kolumna przechodziła obok lasu, kilka esesmanów zbiegło ostrzeliwując się, dla upozorowania napadu partyzantki. Zrzucili mundury i uciekli. Z tej sytuacji skorzystała grupa więźniów. Znaleźli schronienie (8-10 osób) w stodole przy młynie. Maria, która tam pracowała jeszcze jako nastolatka, pomagała rannym więźniom z tymi synkami właściciela młyna. Oczywiście młyn nie pracował, bo okupant zakazał. Właściciel młyna udawał, że nic nie wie o tym, co się dzieje w stodole, ale nie przeszkadzał. Były przeżycia niestrawności po wielotygodniowej głodówce... Maria spostrzegła penetrujących Niemców z psami. Wiedzieli, co się stało poprzedniego dnia. Szybko kazała więźniom zejść do krytej części kanału na przeczekanie. Stali więc po kostki w lodowatej wodzie. Psy traciły węch przy cieku wodnym i zgubiły trop. Ościęcimiacy byli dziwnie ubrani. Jeden miał mundur esesmana, nałożony na pasiak. Inny spodnie z munduru włożone na pasiak, ale na pewno nie wszyscy zdołali się ubrać w te porzucone w lesie mundury.

Na trzeci dzień zbliżył się front do Kamienia i pojawili się Rosjanie, aby penetrować okolice w poszukiwaniu ukrywających się „germańców”. Przez te wszystkie dni towarzyszyła dochodząca kanonada zbliżającego się frontu. Więźniowie ujawnili się, ale mimo wyjaśnień co to za osoby, Rosjanie ich rozstrzelali. Może nie uwierzyli, a może dla asekuracji?

Maria Krauze mieszkała z rodziną w Niedobczycach, tam zmarła w 1989 r. Należała do naszego Stowarzyszenia Twórców Nieprofesjonalnych „Oblicza” z siedzibą w Rybnickim Ośrodku Kultury, dziś Teatrze Ziemi Rybnickiej. Była pogodna, pełna radości i takie też były obrazy, które malowała.

Czytelnik „TR” Norbert Frai