Wtorek, 3 sierpnia 2021

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Rok z Życia Kobiety – Twórczy projekt przez koronawirusa rusza online

07.04.2020 00:00 sub

WODZISŁAW ŚLĄSKI Projekt „Rok z Życia Kobiety” został zgłoszony do Wodzisławskiego Budżetu Obywatelskiego i został zakwalifikowany do głosowania. Nie zdobył dofinansowania na jego realizację. To jednak nie zraziło pomysłodawczyni, Haliny Sochy, która i tak przeszła do jego realizacji. Na czym polega on polega?

Nacisk na osobisty rozwój

Projekt jest kontynuacją poprzedniego o nazwie „Kobiety Mają Moc”, który cieszył się dużą popularnością i spełnił oczekiwania grupy docelowej. Ma na celu pokazanie paniom ze środowiska Wodzisławia Śląskiego, że w naszym mieście można spędzać czas zdrowo, twórczo i radośnie z wykorzystaniem istniejącego potencjału miasta, promować zdrowy styl życia co będzie procentowało w życiu codziennym, a przede wszystkim rodzinnym. Ponadto ma obudzić kreatywność i ją wyćwiczyć. W serii zajęć, które planowane są przez rok, mogą brać udział także panowie. Ze względu na to, że projekt nie zdobył dofinansowania w WBO (Wodzisławski Budżet Obywatelski), nie będzie całkowicie bezpłatny. Prelegenci wystąpią pro bono, za materiały na zajęcia trzeba będzie zapłacić.

Wśród warsztatów, które będą się odbywały, znajdą się: warsztaty kreatywnego pisania, warsztaty rozwojowe (zmiana sposobu postrzegania własnej osoby na tle społeczeństwa), gotowanie zdrowej żywności, malowanie, rysowanie i inne zajęcia twórcze (np. tworzenie własnej biżuterii), nordic walking i inne. W zależności od potrzeb, zajęcia będą się odbywały w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, w Rodzinnym Parku Rozrywki Trzy Wzgórza, na wodzisławskim Balatonie, krytej pływalni Manta oraz w Warsztatowni na dworcu kolejowym.

We wtorek, 10 marca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się pierwsze, inaugurujące projekt spotkanie, na którym przyszli prelegenci przedstawili w skrócie program warsztatów, które będą prowadzić. Pomysłodawczyni, Halina Socha opowiedziała także zgromadzonym o samej idei projektu, o tym jaki jest jego cel i czego można się spodziewać.

– Ktoś może powiedzieć, że malować czy rysować to sobie może sam w domu, a prawda jest taka, że w grupie raźniej i motywacja jest większa - zaznacza pani Halina.

Jedną z kwestii, które zostały także poruszone na spotkaniu była kwestia zdrowia i dobrego samopoczucia. By człowiek był zdrowy, musi zadbać nie tylko o swoją kondycję fizyczną i zdrowo się odżywiać, ale musi zadbać także o swoją sferę duchową i kulturalną, bo na zdrowie i dobre samopoczucie składa się ciało i umysł. Udział w projekcie ma w tym pomóc.

Przez koronawirus zajęcia przeniosły się do sieci

Krótko po inauguracyjnym spotkaniu rząd wprowadził obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, dlatego też realizacja projektu przeniosła się do Internetu.

– Obecna sytuacja w kraju i na świecie wstrzymała nasze działania w Bibliotece i w terenie, ale nie przeszkadza nam działaś online. Powstała grupa osób, która razem ze mną prowadzi stronę „Rok z Życia Kobiety” oraz wiele działań twórczych, którymi można sterować zdalnie. Piszę powieść w odcinkach i oraz uruchomiłam warsztaty kreatywnego pisania. Powstają tematyczne grupy złożona z uczestniczek projektu. Traktujemy te nasze działania jak zabawę i odskocznię od codziennych kłopotów i zmartwień. Przyświeca nam hasło „Zostań w domu i twórz” Powstają cudowne zupełnie spontaniczne działania dla przykładu Michalina Zozworek-Dziwoki maluje obrazy a Barbara Musiałek pod wpływem chwili napisała wiersze inspirując się dziełami koleżanki. Kolejne osoby włączają się do tworzenia strony dzieląc się swoją pasją i twórczymi talentami. Nad porządkiem i estetyką strony czuwa Beata Pawełoszek koordynatorka wszelkich naszych działań online. Radość uczestniczek projektu i chęć do działania są największą nagrodą dla osób, które podjęły wyzwanie i pomimo wielu innych poważnych zajęć i trosk mają czas i chęci na zabawę i twórcze działanie w projekcie. Okazało się, że pomysł na ten projekt jest doskonały na te trudne czasy ponieważ możemy go realizować właśnie online. Mam osobiście taką wiarę, że kiedy ten trudny czas minie będziemy mogli realizować projekt zgodnie z jego pierwotnym założeniem, a do tego czasu możemy się wiele nauczyć od siebie pozostając w domu - mówi o obecnej sytuacji i ralizacji projektu Halina Socha.

Osoby pragnące dołączyć do twórczego grona mogą to zrobić poprzez Facebook po wyszukaniu strony „Rok z Życia Kobiety”.AgaKa

  • Numer: 14 (1011)
  • Data wydania: 07.04.20
Czytaj e-gazetę