środa, 23 stycznia 2019

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Grób Ofiar Marszu Pamięci już odnowiony

28.11.2017 00:00 sub

MSZANA W środę 29 listopada odbędzie się uroczystość podsumowującą realizację projektu „Ku pamięci”, związanego z poprawą infrastruktury wokół Grobu Ofiar Marszu Śmierci w Mszanie.

Na godz. 15.00 zaplanowano zbiórkę na parkingu przy OSP w Mszanie, następnie przejście na cmentarz. 10 minut później odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ofiary Marszu Śmierci, wraz z krótką uroczystością nad grobem Ofiar Marszu Śmierci. O godz. 15.45 rozpocznie się konferencja w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Mszanie.

W ramach realizacji projektu „Ku pamięci” wyremontowano dojście do Grobu Ofiar Marszu Śmierci na mszańskim cmentarzu, przebudowano część ogrodzenia, pojawiły się nowe lampy, tablice historyczno–informacyjne, maszty flagowe, granitowe znicze, ławki i kosze na śmieci.

Wydano zaktualizowany folder informacyjny „Pamięci Ofiar Marszu Śmierci w Mszanie i tych, którzy ich uratowali”. W SP w Mszanie przeprowadzono wśród uczniów konkurs wiedzy na temat Marszu Śmierci. W ramach projektu Gmina zakupiła też 800 kompletów flag (Polski i Gminy Mszana), które bezpłatnie rozdano mieszkańcom.

Podsumowaniem działań będzie wspomniana konferencja, na której młodzież szkolna przedstawi prezentację na wspomniany temat, a Jan Stolarz z Radlina opowie o zainicjowanych przez siebie marszach „Ku pamięci”, które odbywają się co roku w styczniu, na pamiątkę tragicznych wydarzeń sprzed ponad 60 lat. W marszach tych od kilku lat bierze udział młodzież mszańskiej szkoły oraz indywidualni mieszkańcy.

Na realizację projektu Mszana pozyskała ponad 176 tys. złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze te musi rozliczyć do końca listopada. Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania wyniesie około 280 tys. zł. 10 % kosztów pokrywa Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Jerzego w Mszanie, która jest partnerem projektu. (art)

  • Numer: 48 (889)
  • Data wydania: 28.11.17
Czytaj e-gazetę