Poniedziałek, 26 sierpnia 2019

imieniny: Marii, Natalii, Sandry

RSS

Podniebne ewolucje na miejskim rynku

05.09.2017 00:00 sub

Ostatni sierpniowy weekend był niezwykle emocjonujący dla fanów sportów ekstremalnych

WODZISŁAW ŚL. 26 i 27 sierpnia Wodzisław Śl. stał się areną spektakularnych popisów jednośladów. Na płycie rynku odbyło się wydarzenie w ramach największego w Polsce cyklu ekstremalnych pokazów rowerowych, czyli Extreme Bike Tour. Wodzisławska edycja była ostatnią i największą w tegorocznym kalendarzu.

Wodzisław Śl. stał się również gospodarzem pierwszych międzynarodowych zawodów MTBstunt, czyli akrobatycznej jazdy na rowerze. Była to historyczna chwila dla miasta, ponieważ impreza odbyła się tu pierwszy raz na żywo. Dotychczas rywalizacja odbywała się w internecie, a zawody na żywo rozgrywane były na etapie ogólnopolskim. Przed wodzisławską publicznością zaprezentowali się najlepsi zawodnicy wyspecjalizowani w rowerowych saltach, trikach i innych akrobacjach. Podczas eliminacji wystąpiło 22 kolarzy, a podczas finału zmagało się już tylko 10 z nich. Jak podkreślali organizatorzy, rywalizacja była zacięta, a poziom bardzo wysoki. Lakshay Jangid, mistrz i rekordzista Guinnessa z Indii, potwierdził swoje umiejętności i wygrał mistrzostwa MTBstunt. Tuż za nim uplasował się Waldek Kukurowski. Z koli trzecie miejsce zajął Abhishek Singh. - Szkoda, że nie udało zdobyć mi się pierwszego miejsca. Miałem na to szanse, bo w kwalifikacji półfinałowej byłem pierwszy. W finale startowałem jako ostatni i presja dała się we znaki. Ale mimo wszystko cieszę się z drugiej pozycji - mówił nam Waldek Kukurowski, który na zawody przyjechał z Aguścina (woj. wielkopolskie).

W niedzielę na uczestników widowiska czekały prezentacje dirt jumpingu. Na rynku rozłożona została duża przeszkoda do skoków. A czołówka polskich zawodników wykorzystała ją do pokazów najlepszych trików, salt i podniebnych kombinacji. Wśród zawodników był m.in. Dawid Godziek, dla którego takie ewolucje jak backflip (salto w tył) czy superman (puszczenie pedałów i wyprostowanie się) to nic trudnego. Skoki na wysokości kilku metrów były prawdziwą ozdobą rowerowej imprezy.

Extreme Bike Tour to także nauka dla najmłodszych. W ramach cyklu odbywała się Akademia Bezpiecznego Rowerzysty, podczas której instruktorzy szkolili z technik jazdy rowerem. W ramach imprezy zaplanowano także naukę jazdy na monocyklach i bicyklach. Zaprezentowana została również historia rowerów w teatralnym wydaniu. (juk)

  • Numer: 36 (877)
  • Data wydania: 05.09.17
Czytaj e-gazetę