Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

W Olzie stoczono bitwę

09.05.2017 00:00 red.

2 maja na Campingu Europa w Olzie odbył się Biwak Powstańczy. W jego trakcie odbyła się rekonstrukcja bitwy olzańskiej, jednego z najważniejszych starć III Powstania Śląskiego.

OLZA W ramach biwaku odbył się bieg powstańczy dla dzieci i młodzieży, przygotowany przez miejscowych harcerzy. Uczestnicy biegu mieli do wykonania kilka zadań, m.in. rozpalenie ogniska, wyznaczenie kierunku za pomocą kompasu, rzut granatem do celu. – Najbardziej podobało mi się rzucanie granatem – mówił nam Błażej. Jego kolega Marcin tłumaczy, że zadanie polegało to na rzuceniu przedmiotem, przypominającym stary granat do wyznaczonego okręgu.

Niewątpliwie najciekawszym wydarzeniem biwaku była rekonstrukacja bitwy olzańskiej, wciąż chyba zbyt mało znanego epizodu III powstania. A przecież w oddziałach powstańczych walczyli w tej bitwie głównie pradziadkowie i dziadkowie mieszkańców obecnego powiatu wodzisławskiego, a główny ciężar walk spoczywał na pododdziałach wodzisławskiego 14 Pułku Powstańców Śląskich, dowodzonego przez płk Józefa Michalskiego. W czterech batalionach tego pułku służyło łącznie 2800 powstańców – ludzi z Pszowa, Marklowic, Godowa, Skrzyszowa i wielu innych podwodzisławskich miejscowości. Jest jednak szansa, że dzięki takim inscenizacjom, jak ta w Olzie, bitwa zostanie na powrót przypomniana. Po inscenizacji rozpalono olbrzymie powstańcze ognisko oraz śpiewano patriotyczne i powstańcze pieśni, nawiązując w ten sposób do przedwojennej tradycji, kiedy to powstańcy spotykali się co roku w Olzie na powstańczych biwakach.

Rekonstrukcję bitwy olzańskiej przygotowali pasjonaci z grup rekonstrukcji historycznej: Górnośląskiej Grupy Miłośników I i II Wojny Światowej Oberschlesien, Herr-Piechota Wodzisław i GRH Beskidy. Inscenizacja walk, w huku karabinowych wystrzałów, opatrzona historycznym komentarzem Marzeny Hojki z Domu Kultury w Olzie okazała się świetną lekcją historii. Zresztą uczestnicy inscenizacji zebrali gromkie brawa od widzów, którzy z zaciekawienim obserwowali rekonstrukcję starcia z 23 maja 1921 r. Starcia, które zapobiegło wdarciu się Niemców na tyły wojsk powstańczych, i w którym po stronie powstańczej zginęło od 20 do 60 ludzi, a po niemieckiej około 35.

(art)

  • Numer: 19 (860)
  • Data wydania: 09.05.17
Czytaj e-gazetę