Czwartek, 22 sierpnia 2019

imieniny: Cezarego, Zygfryda, Marii

RSS

Klasy pierwsze dzięki starszym pierwszakom

31.05.2016 00:00 red.

MSZANA

Wszystko wskazuje na to, że w szkołach podstawowych na terenie gminy Mszana uruchomione zostaną 2 pierwsze klasy (dla porównania w tym roku szkolnym funkcjonuje 5 takich klas – 3 w Mszanie, 2 w Połomi). Klasy będą składać się jednak przede wszystkim z dzieci 7-letnich, które w poprzednim roku otrzymały odroczenie. W Mszanie pierwsza klasa liczyć będzie 11 uczniów, w tym 6-latków będzie tylko 2, zaś w Połomi pierwsza klasa składać się będzie z 9 uczniów, w tym 6-letnich dzieci będzie 4. – Niewykluczone, że ilość 6-latków może się zmienić, bo rodzic może zapisać dziecko do pierwszej klasy nawet 31 sierpnia. A część rodziców wskazywała, że podejmie ostateczną decyzję po diagnozach pedagogicznych – mówi Katarzyna Bylicka, kierownik referatu administracji, edukacji i informacji w Urzędzie Gminy Mszana. Jak dodaje, gmina nie przewiduje się zwolnień nauczycieli, którzy nie obejmą pierwszych klas.

Ciasno w przedszkolach

Problemem jest brak miejsce w przedszkolach. W mszańskiej placówce pozostanie 51 6-latków oraz 64 dzieci młodszych, które już uczęszczały do tutejszego przedszkola. W sumie to 115 dzieci, a więc wolnych miejsc pozostało 10. W czasie rekrutacji złożono 32 wnioski, zabraknie więc ponad 20 miejsc, w tym na ten moment również dla pięciorga dzieci 4-letnich. W Połomi naukę w przedszkolu będzie kontynuować 107 dzieci (w tym 46 6-latków). Na pozostałe 18 wolnych miejsc złożono 35 wniosków. Zabraknie miejsc dla dzieci 3-letnich, których oboje rodziców pracuje.

– Ten rok będzie trudny, a trudności te spowodowały zmiany w ustawie oświatowej. Chcemy jednak wyjść naprzeciw potrzebom rodziców, dlatego zastanawiamy się, czy i gdzie uda się uruchomić dodatkowe oddziały. Z decyzją musimy jednak czekać do końca czerwca, bo w systemie oświaty są szykowane kolejne zmiany, które mogą mieć wpływ na sytuację w naszych szkołach – wyjaśniał wójt Mirosław Szymanek.

(art)

  • Numer: 22 (811)
  • Data wydania: 31.05.16
Czytaj e-gazetę