Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (725) Data wydania: 07.10.14
Czytaj e-gazetę

Dworce kolejowe się sypią. Czy gmina pomoże?

Włodarze gminy obawiają się przejmowania budynków PKP wskazując na skutki dla budżetu gminy

OLZA, BEŁSZNICA Podczas wrześniowego posiedzenia Rady Gminy w Gorzycach padły pytania o losy infrastruktury kolejowej znajdującej się przy przebiegającej przez gminę linii kolejowej nr 158 do Chałupek. Obecnie linia ta na odcinku Wodzisław-Chałupki wyłączona jest z ruchu pasażerskiego. Zostanie on przywrócony po jej planowanej rewitalizacji.

- Przy okazji modernizacji linii PKP nie planuje żadnych prac remontowych przy budynkach dworców – powiedział Piotr Oślizło, wójt Gorzyc. Po otrzymaniu tej informacji zastanawiał się nad złożeniem propozycji przejęcia budynków PKP. Ale ostatecznie zrezygnował. - Problem jest taki, że w tych budynkach znajdują się zasoby mieszkaniowe, są lokatorzy – mówi wójt. Jak dodaje przejmowanie budynków z lokatorami to skomplikowany temat i po wcześniejszych doświadczeniach wolałby go uniknąć. - Już raz przejęliśmy obiekt z zasobami czyli byłą strażnicę Wojsk Ochrony Pogranicza i mieliśmy w tym temacie pewne problemy – wyjaśnia. Drugi powód, równie ważny, a może nawet ważniejszy, dla którego gmina nie pali się do przejęcia budynków to koszty takiej operacji. Przy obecnym stanie zadłużenia gminy na taką operację po prostu nie stać. I nie chodzi tylko o koszty przejęcia, ale o późniejsze utrzymanie budynków. - Wiązało by się z koniecznością remontów, napraw. Trzeba się zastanowić czy nas na to stać – mówi wójt.

Tymczasem stan dworców, zwłaszcza tego na granicy Bełsznicy i Osin jest coraz gorszy. - Jeśli nie wyegzekwujemy od PKP obowiązku utrzymania tych obiektów w należytym stanie, to obawiam się, że jednak spadnie to na nas. Bo raz, że te dworce znajdują się w naszej gminie i psują nasz wizerunek, a dwa to ich stan jest taki, że mogą powodować zagrożenie. Ogrodzenie jest mocno skorodowane, słupy też. Nie wiadomo czy tam w nich napięcie czy nie – argumentuje radny Henryk Tomala, który jest zarazem sołtysem Osin. Obawia się, że dla bezpieczeństwa mieszkańców i tak będzie musiał część środków np. z funduszu sołeckiego przeznaczyć na prace przy dworcu.

(art)