Wtorek, 7 lipca 2020

imieniny: Estery, Metodego, Kiry

RSS

Słowiki triumfują w Radlinie

17.11.2009 00:00
Turniej Chórów im. Mariana Łunarzewskiego w Radlinie to prestiżowa impreza. Odbywa się co dwa lata w Święto Niepodległości 11 listopada. Jury oraz publiczność oceniali pieśń śląską, która znalazła się w repertuarze każdego zespołu.
Zwyciężył chór „Słowik nad Olzą” założony w 1920 r.,  dyrygentem jest Irena Witek-Bugla. Nagrodę odebrał także Krystian Dziuba, prezes Okręgu Wodzisławskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, bowiem Okręg w przyszłym roku obchodzi 90-lecie istnienia. Przy tej okazji specjalny certyfikat trafił w ręce Franciszka Magiery, dyrygenta orkiestry górniczej KWK Marcel.  Orkiestra ma już ponad 90 lat, więc znalazła się w gronie najstarszych orkiestr województwa śląskiego.
 
Do Radlina specjalnie na tę okazję przyjechał z Australii syn Mariana Łunarzewskiego, Leszek. Była także córka patrona turnieju Halina Adamczyk oraz żona drugiego syna Janusza – Kazimiera Łunarzewska. Nie zabrakło również posła Henryka Siedlaczka, pani burmistrz Barbary Magiera oraz przewodniczącego rady powiatu Eugeniusza Wali.  
 
Wszyscy byli świadkami niebagatelnego wydarzenia. Orkiestra KWK Marcel wykonała Hejnał Górnośląski. Właśnie w Radlinie w Święto Niepodległości utwór ten zabrzmiał po raz pierwszy na Śląsku od czasów przedwojennych. – To była sprawa bez precedensu – mówi Krystian Dziuba, który jednocześnie dziękuje wszystkim uczestnikom turnieju za stworzenie pięknej atmosfery.
 
(raj)
  • Numer: 46 (471)
  • Data wydania: 17.11.09