Sobota, 19 października 2019

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Pechowy Węgrzyk

21.08.2002 00:00
Odległą dwunastą pozycję zajął Mariusz Węgrzyk w finale indywidualnych mistrzostw Polski, które odbyły się na torze toruńskiego Apatora. Był to jego drugi start wśród szesnastu najlepszych żużlowców naszego kraju i niestety nie poprawił ubiegłorocznej bardzo dobrej piątej lokaty.

Zawody w Toruniu odbywały się w bardzo trudnych warunkach. Przed startem do pierwszego wyścigu nad miastem przeszła ulewa, która zamieniła twardy tor w niezwykle śliską maź. Zawodnicy mieli wiele kłopotów z utrzymaniem równowagi na torze, nie myśląc nawet o normalnym ściganiu. Kiedy nawierzchnia nieco się odsypała, ponownie spadł deszcz, który skutecznie uniemożliwił dalszy przebieg mistrzostw. Po szesnastu wyścigach sędzia zawodów, mając na uwadze głównie bezpieczeństwo zawodników, przerwał zawody i dotychczasową punktację zgodnie z regulaminem uznał za końcową.

Mariusz Węgrzyk tych mistrzostw nie zaliczy do udanych. W swoim pierwszym starcie po ostrym ataku Roberta Dadosa zaliczył upadek na pierwszym wirażu. Marek Wojaczek -  sędzia zawodów, zinterpretował to zdarzenie jako taktyczny upadek i wykluczył rybniczanina z powtórki biegu.

Lepiej było w drugim występie. Przez trzy okrążenia „Rekin” jechał za Tomaszem Gollobem, mocno go naciskając. Niestety na przedostatnim wirażu Węgrzyk wpadł w dziurę i zmuszony był ratować się przed upadkiem. Stracił pewne dwa punkty.

W kolejnych dwóch startach zgromadził trzy punkty i z takim dorobkiem został ostatecznie sklasyfikowany na dwunastej pozycji.

Mistrzem Polski po raz szósty w karierze został Tomasz Gollob. Został samodzielnym liderem w klasyfikacji medalowej. Do tej pory wspólnie z Zenonem Plechem miał na koncie pięć tytułów. Po mistrzostwach zdegustowany swoją postawą Mariusz Węgrzyk powiedział: Po zdarzeniu z Robertem Dadosem zostałem niesłusznie wykluczony z powtórki biegu. Waruniki torowe były fatalne i impreza powinna w ogóle się nie odbyć.

Indywidualne mistrzostwa polski (toruń)

Klasyfikacja końcowa:
1. Tomasz Gollob (Point S Polonia Bydgoszcz) - 11 (2, 3, 3, 3)
2. Krzysztof Cegielski (Puls Start Gniezno) - 10 (1, 3, 3, 3)
3. Piotr Świst (Stal Gorzów) - 10 (3, 2, 3, 2)
3. Jacek Krzyżaniak (Atlas Wrocław) - 10 (3, 2, 2, 3)
5. Piotr Protasiewicz (Point S Polonia Bydgoszcz) - 8 (3, 3, 0, 2)
6. Rafał Kurmański (ZKŻ Quick-mix Zielona Góra) - 7 (0, 1, 3, 3)
7. Tomasz Bajerski (Apator Adriana Toruń) - 5 (2, W, 1, 2)
8. Rafał Dobrucki (BGŻ S.A. Polonia Piła) - 5 (2, 1, 2, U)
9. Andrzej Huszcza (ZKŻ Quick-mix Zielona Góra) - 4 (3, 1, 0, W)
10. Rafał Okoniewski (Unia Leszno) - 4 (1, 3, U, -)
11. Jarosław Hampel (BGŻ S.A. Polonia Piła) - 4 (U, 2, 2, W)
12. Damian Baliński (Unia Leszno) - 3 (U, 2, 1, W)
12. Mariusz Węgrzyk (RKM Rybnik) - 3 (W, U, 2, 1)
14. Robert Sawina (Apator Adriana Toruń) - 3 (1, 1, 0, 1)
15. Jacek Rempała (Unia Leszno) - 2 (0, 0, 1, 1)
16. Robert Dados (Atlas Wrocław) - 0 (W, D, W, W)
(R1) Piotr Winiarz (Jasol Rzeszów) - 3 (1, 2, U)

(kan)
Sponsorem wyjazdu do Torunia jest firma

  • Numer: 34 (154)
  • Data wydania: 21.08.02