Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (139) Data wydania: 08.05.02

Godki w tłoku

Podopieczni sześciu szkół podstawowych wzięli udział w III Międzyszkolnym Konkursie Gwary Śląskiej, który odbył się 24 kwietnia w SP nr 10.

Imprezę, przygotowaną przez Weronikę Morlo i Alinę Kowol, podzielono na dwie części. Najpierw każdy z uczestników miał godzinę na rozwiązanie testu, a po krótkiej przerwie musiał wykazać się umiejętnościami recytatorskimi. Pytania zawarte w teście wymagały od uczniów znajomości kilkunastu słów, wyrażeń i imion śląskich, które należało przetłumaczyć na język ogólnopolski. Ponadto uczestnicy konkursu musieli wskazać na zegarze połednie, trzi ćwierci na piąto, pół jednej, a także wiedzieć, kiedy pizło łoziym. Z tym zadaniem nie mieli oni większych problemów, w przeciwieństwie do zadania pierwszego, w którym należało przetłumaczyć na język ogólnopolski fragment wiersza pisanego gwarą. Gdy do pracy przystąpiło jury, w składzie: Jadwiga Borońska, Anna Oślizło i Mał-gorzata Bukowczan, zawodnicy posilali się przygotowanym przez organizatorów chlebem z fetem. Mogli również podziwiać występy artystyczne uczniów z SP 10 oraz z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1. Pierwsza z grup zaprezentowała skecz wzorowany na telewizyjnym programie „Rozmowy w Toku". Dyskusje w „Godkach w tłoku" prowadzono z bohaterami najpopularniejszych bajek. Druga z grup artystycznych przedstawiła pokaz taneczny, wykonany przez uczennice „dziesiątki", do muzyki znanych gwiazd muzyki pop.

W prezentacjach recytatorskich najważniejszy był oryginalny temat, ciekawa prezentacja oraz gwarowa poprawność. Jak się okazało uczniowie nie mieli z tym problemów, bowiem poziom wykonywanych utworów był bardzo wysoki, a komisja oceniająca miała trudny orzech do zgryzienia. Świadczy o tym nagrodzenie aż pięciu uczestników. Najwięcej punktów w ogólnej klasyfikacji zgromadziła uczennica SP nr 16 Magdalena Rajman. Drugie miejsce zajęli Ewelina Jastrzębska z SP nr 5 i Łukasz Machura z SP nr 16, natomiast trzecie Dorota Sławik z SP nr 17 i Krzysztof Student z SP nr 2.


Dorota Sławik z SP nr 17
Chętnie mówię gwarą w szkole i na podwórku, wolę używać jej niż języka ogólnopolskiego. Nauczyła mnie tego moja babcia. Myślę, że w przyszłości sama będę mogła przekazywać swoje śląskie umiejętności innym. W konkursie tym startuję po raz drugi i mam nadzieję, że pójdzie mi lepiej niż rok temu, wówczas było przeciętnie.


Krzysztof Łaziński z SP nr 10
Mówić gwarą nauczyłem się od mojej 23-letniej siostry. Nie mam pojęcia skąd ona poznała ten język, ale jestem jej za to wdzięczny. Mam nadzieję, że w konkursie poszło mi nie najgorzej, choć miałem problemy z przetłumaczeniem wiersza. Na co dzień rzadko używam śląskich zwrotów, jeśli już to na boisku czy przed blokiem.


Rafał Czapka z SP nr 5
Bardzo lubię mówić gwarą, a umiejętność tę przekazała mi babcia. Również rodzice nie zapomnieli śląskiej mowy, szczególnie moja mama, która wychowywała się w Skrzyszowie. Myślę, że także moja młodsza siostra będzie dobrą Ślązaczką. Choć ma cztery lata,
to już próbuje godać.

 

(raj)