Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (128) Data wydania: 20.02.02

Siarczana kolekcja

W Bibliotece Publicznej, Filii nr 13 na oś. XXX - lecia, oglądać można wystawę etykiet i pudełek zapałczanych z całego świata.

890 sztuk etykiet i 79 pudełek - to zbiór Macieja Grzebieniowskiego, który zaczął zbierać różne okazy w latach 1957/58, kiedy miał 9 lat. Wszyscy coś zbierają, to ja też muszę - pomyślałem. Nie chciałem powielać filatelistyki, którą „uprawiała" większość, stale coś wymieniali, poszukiwali, kupowali. Stały brak gotówki, rzadko przychodząca korespondencja do rodziców, żadnych listów z zagranicy - to odstraszało. Łatwiejsze wydawały się etykietki z pudełek od zapałek. Pierwsze pudełko wziąłem mojej babci, która trzymała w nim jakieś drobiazgi. Zaczynałem od tych zdejmowanych z pustych pudełek, mocząc je, pracowicie zdejmując, bo o dziwo klej był dość mocny, susząc, prostując.

Tak zaczęła się pasja, którą pan Maciej zajmował się przez wiele lat. Dla niego nie ma etykiet nieciekawych, każda z nich to element historii. Dużym jego osiągnięciem było zdobycie zagranicznych etykiet zapał-czanych. Z pomocą przyszli tutaj kontrahenci zakładu, w którym pracował ojciec. I tak kolekcja co roku powiększała się i stawała coraz bardziej ciekawa. Znacznym sukcesem młodego zbieracza było zdobycie całej serii etykiet z ZSRR.

Jeden z pracowników miał rodzinę w ZSRR. Nie wiem jak udało mu się zdobyć tę serię fabrycznych etykiet i przywieźć do Polski, ale dla mnie to ważny okaz w kolekcji - wspomina.

Okres wielkiego zainteresowania filumenistyką trwał do trzeciej klasy liceum. Dużym przeżyciem był udział w programie dla dzieci „Dla każdego coś miłego" w Telewizji Polskiej w 1962 r. Dla czternastolatka było to ogromne przeżycie.

Ludzie rozpoznawali mnie na ulicy - wspomina tamte chwile hobbysta.

Do zaprezentowania swojej kolekcji na wystawie zachęciła M. Grzebieniowskiego jego córka, która wcześniej prezentowała tam zbiór temperówek.

O słuszności podjętej decyzji utwierdził mnie fakt, że kiedy układałem tu etykiety, dzieci odwiedzające bibliotekę, pytały czy to znaczki? Dla nich zapałki to już przeżytek - tłumaczy.

Prezentowane okazy zostały ułożone według krajów, z których pochodzą np.: ZSRR, Wielka Brytania, Włochy, Szwecja, Japonia, Niemcy, Węgry, Czechosłowacja. Są oczywiście polskie etykiety przeznaczone na eksport oraz etykiety z polskich fabryk: w Sianowicach, Bystrzycy Kłodzkiej, Częstochowie, Czechowicach Dziedzicach, a także z Gdańska. Specjalnie dla zgromadzonych gości, kolekcjoner opowiedział historię zapałki. Pudełka na zapałki były wykonane dawniej z drewna, tektury, tworzyw sztucznych, a niektóre, głównie włoskie, miały ciekawy sposób zamykania, dziś powiedzielibyśmy automatyczne. Etykiety zapałczane były kolorowe, przyciągały oko, a przy okazji można było się z nich wiele dowiedzieć. Jedne prezentowały zwierzęta, inne zabytki. W pewnym okresie były modne opakowania z zasadami ruchu drogowego, czy też przestrzegające przed gruźlicą.

Wiele z tych etykiet znajduje się na wystawie, ci, którzy są nimi zainteresowani, powinni udać się na nią przed końcem marca.

(B.P.)