Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (1549) Data wydania: 11.01.22
Czytaj e-gazetę

Raciborzanin Szymon Warsz wszedł na osiem Mount Everestów. Zajęło mu to rok

Uczeń II LO w Raciborzu kontynuuje swoją górską wędrówkę. W minionym roku odwiedził 15 krajów, spędził w podróży 56 dni, wszedł na kilkanaście szczytów. Oto podsumowanie minionego roku autorstwa tego nietuzinkowego, młodego raciborzanina.

Ten rok był pod wieloma względami wyjątkowy i rekordowy. Po pierwsze wraz z tatą zdobyliśmy 10 szczytów z projektu Korony Europy. A były to najwyższe punkty: Rumunii, Słowenii, Chorwacji, Węgier, Szwajcarii, Słowacji, Grecji, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa. Łącznie mamy już za sobą 30 z 46 szczytów. Doświadczyłem bardzo wielu nowych emocji i w wielu przypadkach trzeba było dać sobie radę w trudnej, niekorzystnej sytuacji. Aby dostać się do wyżej wymienionych państw i wejść na najwyższe ich szczyty spędziłem 204 godziny (8,5 dnia) w samochodzie.

To właśnie szczyt z Korony Europy, Dufourspitze okazał się najwyższym zdobytym szczytem w roku 2021. Mierzy on 4634 m n.p.m. i jest najwyższym punktem w Szwajcarii. Wyprawa na tę górę również była najdłuższa pod względem czasu trwania – 37 godzin.

Łącznie na wszystkie szczyty z Korony Europy pojechało z nami 19 osób, w tym niektórzy byli z nami po kilka razy.

Po górach łącznie przeszedłem 1 118 km, a to tyle ile z Wrocławia do Paryża. Wynik ten jest prawie dwa razy większy niż w roku poprzednim. Z tego faktu niezmiernie się cieszę. Gdyby dodać do siebie wszystkie metry, które wszedłem pod górę w tym roku, to otrzymamy wynik 65 854 m, co daje nam ponad siedem „Mount Everestów”.

Odwiedziłem 15 krajów, a na wyjazdach spędziłem 56 dni, więc prawie dwa miesiące. Praktycznie ze wszystkich odbytych wypraw nagrałem dla Was film na YouTube. Najdłuższa wyprawa pod względem liczby pokonanych kilometrów to wyprawa polska – po Tatrach! Dokładniej z Wołowca na Świnicę – łącznie 51 km. Tego dnia pod górę wszedłem 3750 m. Najtrudniejsza wyprawa pod względem wspinaczkowym również miała miejsce w Polsce. Było to wejście na Mięguszowiecki Szczyt Czarny położony nad Morskim Okiem. Mierzy on 2410 m n.p.m., a wyprawa odbyła się zimą.

Statystyki i sukcesy wyglądają ładnie, ale za każdym z nich kryją się ogromne ilości wysiłku i poświęconej energii. Wiele z nich było wymagającym testem własnego organizmu. Chciałbym niezmiernie podziękować mojemu tacie za to, że towarzyszy oraz wspiera mnie na szlaku i poza nim. Tutaj moja wdzięczność jest nie do opisania. Niezmiernie też dziękuję wszystkim Partnerom, wśród których jest:: Miasto Racibórz, Viviamo sp. z o.o. sp.k., Wiener TU S.A., Autoserwis Prusicki Andrzej Prusicki, XPRES Racibórz. Za wsparcie i pomoc. Dziękuję, że mogę na Was liczyć. Dziękuję również „Nowinom Raciborskim” za publikację moich wypraw. Bardzo dużo to dla mnie znaczy.

W tym roku po raz pierwszy miałem okazję wystąpić na scenie raciborskiego festiwalu podróżniczego Wiatraki oraz wziąć udział w spotkaniu podróżników w Rybniku w klubokawiarni „Żółty Młynek”. Opowiedziałem o swojej wspinaczce na najpiękniejszą górę świata czyli Matterhorn, a w telewizji regionalnej TVP3 w programie „I po drzemie” nawiązałem do głównego projektu Korony Europy.

Spełniajcie marzenia, kreujcie nowe, czasem nie będzie łatwo, ale będzie warto. Lećcie po swoje!

Znajdziecie mnie na YouTube i Facebooku pod nazwą Szymon Warsz – Szlakiem w nieznane oraz na Instagramie – szymonwarsz.pl

Wszystkiego najwspanialszego w 2022 roku!

Szymon Warsz