Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (1460) Data wydania: 28.04.20
Czytaj e-gazetę

EKONOWINY: W lasach rozwija się ochrona pszczół

W niektórych lasach pojawiają się nietypowe budki umieszczone na drzewach. Nie służą one ptakom, nie są to również schrony dla nietoperzy. Budki przeznaczono dla pszczół.

Pszczoły to bardzo istotny element ekosystemu leśnego. Bez ich pracy rośliny nie mogłyby wydać nasion i owoców – to one zapylają kwiaty wielu gatunków. Ich obecność wpływa na różnorodność biologiczną ekosystemu. Miejsca wywieszenia budek zostały starannie dobrane. Ich zagęszczenie zależy m.in. od żyzności siedliska leśnego. W bogatszych siedliskach lasowych budki umieszczane są tak, by na kilometr kwadratowy lasu przypadało maksymalnie cztery pszczele rodziny.

Na uboższych siedliskach borowych zagęszczenie to jest o połowę mniejsze. Takie rozmieszczenie ma z jednej strony zapewnić pszczołom odpowiednią ilość pokarmu, a z drugiej ogranicza rozprzestrzenianie się chorób. Same budki, których łącznie pojawi się w celestynowskich lasach aż 120, zostały wykonane według specjalnego projektu. Ich wielkość i kształt mają zapewnić optymalne warunki do rozwoju latającej rodziny. Przestrzeń wewnętrzna pozwoli pszczołom na zbudowanie minimum czterech plastrów, a także zapewni warunki do bezpiecznego przetrwania zimy.

Nowe mieszkania będą co roku kontrolowane. W okresie wiosennym leśnicy sprawdzą stan zasiedlenia budek, a te, które będą tego wymagały – uprzątną i przygotują dla nowych lokatorów. Działania prowadzone przez celestynowskich leśników służą zachowaniu pszczoły miodnej w jej naturalnym środowisku, a także zwiększaniu bioróżnorodności ekosystemów leśnych. Pożytki zgromadzone przez pszczoły nie będą wybierane.

Warto pamiętać, że pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Z Programu Środowiskowego ONZ (UNEP, United Nations Environment Programme) wynika, że 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły, mało tego, wyłącznie te ostatnie zapylają 90 proc. roślin nieuprawnych.

(eco)