Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

CZAS NA ZAWODOWCÓW: Najlepsze pomysły na biznes w Raciborzu

31.12.2019 00:00 red

Osobisty szef kuchni, naturalne terapie, studio tatuażu, pracownia krawiecka strojów orientalnych oraz artystyczne studio malowania obuwia to koncepty biznesowe, które zakwalifikowały się do finału Konkursu na Najlepszy Biznesplan w Raciborzu.

Pięć wyjątkowych osób, trzy minuty prezentacji, pięć minut na rozmowę z komisją konkursową, burzliwie obrady jury, ogłoszenie wyników i wręczenie nagrody głównej, czyli 5000 zł – według tego scenariusza przebiegł finał IV Konkursu na Najlepszy Biznesplan w Raciborzu. Organizatorem przedsięwzięcia był Inkubator Przedsiębiorczości w Raciborzu, który jest prowadzony na zlecenie miasta przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych z Rybnika.

Kuchnia, natura i tatuaż

Do rywalizacji przystąpiło pięciu początkujących przedsiębiorców. Jako pierwszy swój pomysł zaprezentował kucharz Mateusz Zawojski, który w gastronomii dosłownie stawiał swoje pierwsze kroki (jego rodzice prowadzili „Wiedeńską”). M. Zawojski zamierza rozkręcić swój biznes – prywatnego szefa kuchni. Z jego usług mogłyby korzystać firmy oraz osoby prywatne zainteresowane urządzeniem przyjęcia w domu. – Klient mógłby odpocząć, zająć się gośćmi, zamiast tracić swój cenny czas na gotowanie – przekonywał M. Zawojski. Docelowo kucharz chciałby uruchomić platformę, która pozwalałaby wybierać spośród usług wielu kucharzy.

„Gaja. Naturalne Terapie” to z kolei pomysł na biznes Małgorzaty Kalyciok. Polega on na prowadzeniu medytacji dźwiękowych i słownych, a także warsztatów świadomego stylu życia. Pani Małgorzata zapewnia klientom pracę z ciałem, duszą, emocjami, traumami.

Następnie przed jury zaprezentowała się Agata Grzybowska. Artystka prowadzi studio tatuażu, a wkrótce zamierza zakupić laser do... usuwania tatuażu. Będzie on wykorzystywany zarówno przez klientów, którzy chcą trwale pozbyć się tatuażu, jak i tych, którym nie podoba się ich aktualny tatuaż – chcieliby go usunąć i w jego miejscu wykonać nowy.

Taniec orientalny i buty jak dzieła sztuki

Biznes Magdaleny Dulian polega na szyciu strojów do tańca orientalnego. To stosunkowo młody, ale dynamicznie rozwijający się rynek. Obecnie w Polsce organizuje się około stu wydarzeń z tańcem orientalnym w roli głównej, a grupy w mediach społecznościowych zrzeszają dziesiątki pasjonatów tego rodzaju tańca. Do rozwinięcia biznesu M. Dulian potrzebuje dwujęzycznej strony internetowej z platformą zakupową, która pozwoli jej dotrzeć do szerszego grona klientów.

Oferta Magdaleny Dziki jest skierowana do osób, które cenią sobie oryginalne i wyjątkowe produkty. Artystka zajmuje się... malowaniem butów. Od udoskonalonego przez nią obuwia trudno oderwać wzrok. Jej znakiem rozpoznawczym są fantastyczne, zakorzenione w popkulturze malunki. Wkrótce M. Dziki zamierza rozszerzyć swoją działalność o malowanie na skórze. W zdobyciu nowych klientów ma pomóc nowa strona internetowa oraz reklama w mediach społecznościowych.

Wygrała pasja

Po prezentacjach uczestników przyszła pora na obrady jury. W tym czasie o swojej drodze do biznesu opowiedziała Julia Parzonka, która zwyciężyła w ubiegłorocznej edycji raciborskiego Konkursu na Najlepszy Biznesplan.

Jury – w składzie wiceprezydent Michał Fita, radny i przedsiębiorca Józef Galli, dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu Maria Smyczek, przedsiębiorca Sebastian Składny oraz przedstawicielka CRIS Agnieszka Siedlaczek – zdecydowało, że najlepiej swój pomysł na biznes zaprezentowała Magdalena Dulian i to właśnie ona otrzymała 5000 zł, czyli główną nagrodę w konkursie.

– Spisaliście się świetnie. Chciałbym pogratulować waszych pasji i rywalizacji tych pomysłów – zwrócił się do finalistów Józef Galli. – Żaden z przedstawionych dzisiaj pomysłów nie jest pomysłem, który mógłby być realizowany na chłodno i bez pasji. Każdy z was przedstawił to, co w nim gra. Wielki szacunek, że podjęliście się realizacji tego, co po prostu lubicie robić – dodał wiceprezydent Michał Fita.

Imprezę zorganizowano wieczorem 11 grudnia w Pubie Raciborska Piwnica w Raciborzu.

(żet)

  • Numer: 53 (1443)
  • Data wydania: 31.12.19
Czytaj e-gazetę