Czwartek, 12 grudnia 2019

imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary

RSS

W skrócie

27.03.2018 00:00 red.

Region

Polityka

Klub z Saługą przeniesiony

Wioletta Organiściok – koordynator Klubu Obywatelskiego w Raciborzu oraz kierująca biurem poselskim Gabrieli Lenartowicz, poinformowała o zmianie planów ws. organizacji spotkania klubu. Z przyczyn organizacyjnych zapowiedziany na 26 marca Klub Obywatelski z udziałem marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi (na Zamku) zostaje przeniesiony na początek kwietnia.

Remonty

DPS w komendzie za rok

Prezentując w poprzednim numerze 44 zadania inwestycyjne samorządu raciborskiego podaliśmy, że w sierpniu gotowy będzie nowy Dom Pomocy Społecznej przy placu Wolności. Remont obiektu po starej komendzie policji już trwa. Precyzujemy, że prace zakończą się latem przyszłego roku.

Granty

Łączymy z energią

Miasto Racibórz, wraz z samorządami Subregionu Zachodniego, ubiega się o dofinansowanie na realizację projektu grantowego „Łączymy z energią”. Dotyczy ona montażu instalacji OZE dla budynków mieszkalnych. Dotacje będą dotyczyły m.in. montażu pomp ciepła i kotłów na biomasę. Do 28 marca potrwają konsultacje społeczne związane z tym projektem.

Ekologia

Kolejka po dotacje

Urząd ma pieniądze na 110 termodernizacji, wymianę 210 kotłów oraz montaż 50 instalacji OZE. Do magistratu złożono 270 wniosków na termomodernizację, 303 wnioski na wymianę kotłów i 47 na OZE. – Raciborzanie zdecydowanie postawili na gaz. To źródło ciepła wybrało 202 wnioskujących – informuje Leszek Iwulski, rzecznik urzędu. 15 wniosków dotyczyło pieców na pelet, a tylko 4 mieszkańców zdecydowało się ubiegać o dotację na pompy ciepła. Kto i w jakiej kolejności otrzyma wsparcie zależy od tzw. efektu ekologicznego. Rozstrzygnięcia zapadną wiosną.

Edukacja

Rozwój czytelnictwa

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dofinansowanie na zakup książek uzyskały 4 raciborskie szkoły. SP 13 i SP 1 sięgnęły po 12 tys. zł złotych. ZSP 4 otrzymał 4 tys. zł. Katolicka szkoła z Sudołu dostała 2,4 tys. zł. Placówkom w uzyskaniu pieniędzy pomagali urzędnicy z wydziału edukacji.

Rudnik

Przyszłość strażacka

19 marca w Gminnym Centrum Informacji odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej. Najlepsze wyniki w kategorii szkół podstawowych zdobyli: 1. Dominik Rybka (Rudnik), 2. Tomek Krzykała (Szonowice), 3. Natalia Ignacy (Grzegorzowice). Wśród gimnazjalistów: 1. Marek Strzeduła (Szonowice), 2. Michał Sikora (Rudnik), 3. Benjamin Korycki (Rudnik). Zwycięzcy będą reprezentować gminę w powiatowym etapie konkursu.

Nędza

Konkurs instrumentalistów

W szkolnej auli w Nędzy odbył się konkursu młodych instrumentalistów, w ramach programu „Muzykalna szkoła”. Uczniowie klas podstawowych wysłuchali utworów w wykonaniu swoich kolegów. Jury (Trio Appassionato) wybrało najlepszych muzyków: 1. Zofia Solich (akordeon) oraz Kamil Wydra (trąbka), 2. Maurycy i Ignacy Kot oraz Dominika i Grzegorz Machecki, 3. Zofia Przybyła (flet poprzeczny) oraz Zofia Szopa i Magdalena Machnik (klawisze).

Powiat

Gminne punkty Urzędu Skarbowego

Jak co roku Urząd Skarbowy w Raciborzu uruchomi dodatkowe punkty przyjmowania zeznań podatkowych (PIT). Dyżury odbędą się w urzędach miast i gmin: 4 kwietnia UG Nędza (godz. 9.00 – 11.00) i UM Kuźnia Raciborska (godz. 12.00 – 14.00); 5 kwietnia UM Krzanowice (godz. 9.00 – 11.00) i UG Krzyżanowice (godz. 12.00 – 14.00); 6 kwietnia UG Pietrowice Wielkie (godz. 9.00 – 11.00) i UG Rudnik (godz. 12.00 – 14.00), 10 kwietnia UG Kornowac (godz. 12.00 – 14.00). Przypominamy, że deklaracje można również składać przez internet.

  • Numer: 13 (1345)
  • Data wydania: 27.03.18
Czytaj e-gazetę