Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

PFR inwestuje w Rafako

21.11.2017 00:00 red.

Państwowy fundusz kupił od PBG* prawo poboru nowych akcji raciborskiego przedsiębiorstwa.

Polski Fundusz Rozwoju nabył prawo poboru akcji Rafako. Uprawnia ono do objęcia 12,6 mln akcji Rafako, co przełoży się na 9,9% udziałów w kapitale zakładowym Rafako i 9,9% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Zgromadzenie akcjonariuszy, czyli współwłaścicieli, to najwyższa władza w spółce jaką jest Rafako. Decyduje o składzie rady nadzorczej, która z kolei powołuje zarząd Rafako.

Większość środków, które uda się pozyskać Rafako w drodze emisji akcji, ma zostać przeznaczona na finansowanie nowych kontraktów. Część pieniędzy ma posłużyć jako wkład własny na wdrożenia nowych produktów oraz badania i rozwój.

Na marginesie dodajmy, że transakcją zainteresował się poseł Robert Winnicki (Ruch Narodowy, do Sejmu RP dostał się z listy Kukiz’15). – Czy w świetle niejasności finansowych Grupy PBG (zadłużenie, niespłacanie rat układowych, masowe upadki podwykonawców przy budowie autostrad i stadionów) dofinansowywanie publicznymi środkami Rafako, które wciąż jest silnie zależne od PBG, nie spowoduje utraty tych pieniędzy bez wyraźnych efektów? Czy istnieje jakiś plan finansowy w tym zakresie? – to jedno z pytań, które skierował do ministrów energii oraz rozwoju.

Póki co, ministrowie nie odpowiedzieli na interpelację posła R. Winnickiego.

(żet)


* Właściciel większości akcji Rafako

  • Numer: 47 (1327)
  • Data wydania: 21.11.17
Czytaj e-gazetę