Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Kalendarium gminy Rudnik

17.11.2015 00:00 red

od listopada 2015 do grudnia 2014

Listopad 2015

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzeźnicy odbył się XII Gminny Dzień Języków Obcych. Uczniowie mierzyli się z wiedzą na temat Unii Europejskiej. Laureaci: 1 miejsce – Dominik Koneczny (Brzeźnica), 2 miejsce – Oliwia Filipczyk (Grzegorzowice) i Aleksander Pawlik (Rudnik), 3 miejsce – Adam Burdzik (Rudnik).

Krystyna Jarosz po 40 latach pracy w urzędzie gminy przeszła na zasłużoną emeryturę. Pani Krystyna zajmowała się m.in. sprawami rolnictwa. Na emeryturze ma realizować swoje niespełnione plany.

Październik 2015

TVP, na wniosek rady sołeckiej i mieszkańców Grzegorzowic, prowadziła na żywo program dotyczący przeprawy promowej na Odrze. Mieszkańcy skarżyli się, że prom zbyt często nie działa, a przez to oni muszą nadrabiać drogi. Rozwiązanie problemu to według nich budowa mostu, na co marszałek, zarządzający drogami wojewódzkimi, nie ma pieniędzy.

W wyborach do Sejmu i Senatu wzięło udział 1467 mieszkańców gminy Rudnik. Dało to frekwencję na poziomie 34,8 proc. Najwięcej głosów oddano na posłankę Gabrielę Lenartowicz z PO (213) i senatora Adama Gawędę z PiS (575).

Jak co roku wójt Alojzy Pieruszka wręczył medale z okazji złotych godów. Tym razem w łubowickim centrum Eichendorffa odznaczenia odebrało 10 par.

Zgłoszono, że firma odbierająca odpady nie zabiera niektórych worków. Okazało się, że były w nich zmieszane zwykłe śmieci z popiołem. Wójt przypomniał, że od października obowiązuje segregacja popiołu. Wzorem poprzedniego sezonu należy uważniej segregować śmieci. Popiół trzeba wrzucać do osobnego pojemnika – kubła i wystawić go razem z odpadami segregowanymi według harmonogramu odbioru żużli i popiołów.

Wrzesień 2015

Pożar za halą sportową w Rudniku. Do gaszenia ognia zadysponowano trzy zastępy strażaków, którzy bez problemu opanowali żywioł. Paliły się gałęzie i trawa, w miejscu gdzie chwilę wcześniej balowała młodzież.

Dożynki łubowickiej parafii tym razem organizowało sołectwo Brzeźnica, z nowym sołtysem, Sebastianem Mikołajczykiem, na czele. Najdłuższy korowód w powiecie przeszedł trasę 2,5 km. Ciekawostką był wielki różaniec z chleba i bułek, który niosły dzieci. 

Ks. biskup Paweł Stobrawa wizytował w Modzurowie i Sławikowie. Spotkał się m.in. z kandydatami do bierzmowania i ministrantami.

Po dwóch nieudanych podejściach w końcu udało się wybrać sołtysa Jastrzębia. Została nim 33-letnia Dorota Peikert-Rolka. Nowa sołtys wychowała się w Krzyżanowicach, a w Jastrzębiu mieszka wraz mężem i synem od 7 lat. W Jastrzębiu należała do rady sołeckiej. Jej wyboru dokonano jednogłośnie.

Sierpień 2015

Danuta Nowak oraz Joachim Machowski byli starostami dożynek parafialnych w Rudniku. Święto plonów w stolicy gminy odbyło się przy GCI. Tu wystąpiły młode talenty, Krzanowickie Omy oraz Tirol band.

Podsumowano akcję lato. Dla dzieci i młodzieży zorganizowano głównie wyjazdy na basen do Raciborza i do kina. Średnio w zajęciach brało udział 70 podopiecznych (najwięcej 87 pojechało do kina). Gmina wydała na tę akcję prawie 14 tys. zł, z czego 4,1 tys. zł za wejście na pływalnię, 5,8 tys. zł to koszty transportu a reszta to wynagrodzenia.

Lipiec 2015

15-lecie Fundacji Eichendorffa w Łubowicach. Uroczystość rozpoczęła msza św., której przewodził ks. Piotr Tarliński, duszpasterz mniejszości narodowych diecezji opolskiej. Po mszy nastąpiło otwarcie tablic pamiątkowych przy kilkusetletnim dębie wyrastającym przy wejściu do parku, gdzie znajdują się ruiny pałacu Eichendorffów.

Nawałnice nad gminą spowodowały poważne szkody. Poza licznie powalonymi drzewami, w Szonowicach zerwało dwa dachy, w Czerwięcicach zniszczeniu uległ plac zabaw, a w Grzegorzowicach zawaliła się stodoła.

Czerwiec 2015

Łucja i Paweł Reichel z Lasaków obchodzili jubileusz 60-lecia małżeństwa. Z tej okazji odwiedził ich wójt wraz z kierownikiem USC. Pani Łucja zajmowała się prowadzeniem domu, zaś jej mąż był budowlańcem, który od 1964 roku założył własną firmę. Mają córkę, trójkę wnucząt i czwórkę prawnucząt.

Proboszcz parafii w Gamowie, ks. Edmund Pośpiech obchodził 25-lecie święceń kapłańskich. Ksiądz Pośpiech pełni funkcję proboszcza w parafii Gamów od 16 sierpnia 2000r. Wcześniej w latach 1990-1994 był wikariuszem w Chrząstowicach oraz w parafii św. Mikołaja.

Oddano do eksploatacji suchy polder zlokalizowany pomiędzy Strzybnikiem  a Rudnikiem. Zbiornik ma zabezpieczać miejscowości przed skutkami nawałnic i gwałtownych opadów deszczu. Podobne zbiorniki są na terenach Ligoty Książęcej i Brzeźnicy.

Maj 2015

W Sławikowie biskup Paweł Stobrawa poświęcił pomnik ku pamięci potopionych dzieci, które 125 lat temu wracały z kościoła w Sławikowie do Turza, leżącego po drugiej stronie Odry.

W drugiej turze wyborów na prezydenta Polski mieszkańcy gminy głosowali w następujących obwodach: Rudnik na Andrzeja Dudę (254 głosy przy 237 na Bronisława Komorowskiego); Gamów na A. Dudę (140/42); Szonowice na B. Komorowskiego (169/142); Łubowice na B. Komorowskiego (288/230); Sławików na B. Komorowskiego (92/55).

Policjanci złapali nocną porą, na gorącym uczynku dwóch młodych mężczyzn, którzy wkradli się do stodoły w Łubowicach. Wynieśli stamtąd stalowe rury o wadze 120 kg. Kiedy policja ich zatrzymała łup wystawał z bagażnika samochodu seat ibiza. 

Kwiecień 2015

Rudnik po raz kolejny był gospodarzem III Otwartych Mistrzostw Amatorów w Badmintonie. Turniej trwał sześć godzin, a gospodarzy godnie reprezentował dyrektor rudnickiej szkoły Mariusz Kaleta.

Marzec 2015

Gimnazjaliści z Grzegorzowic, wraz ze swoja katechetką Marią Koloch, odebrali w Gdańsku nagrody za udział w konkursie o kardynale Auguście Hlondzie. Wykonali prace multimedialne na temat jego nauczania. Dawid Bedrunka zajął ex quo 1 miejsce, Dominik Świerczyński – 2 miejsce, były uczeń – Tobiasz Wiesiołek – 3 miejsce, a Angelika Marek – wyróżnienie.

Wójt oraz rada gminy wyróżniła czterech wybitnych działaczy sportowych działających w gminie Rudnik. Nagrody odebrali: Huberta Skornia (LKS Dąb Brzeźnica), Serafin Jegliczka (LKS Gamów), Bernard Kusz (LKS Rudnik) oraz Franciszek Jurecki (LKS-u Grzegorzowice).

Luty 2015

Powiatowy Urząd Pracy podał raport o bezrobociu na terenie powiatu. Gmina Rudnik wypadła w nim nie najlepiej. Tylko w lutym przybyło tu 15 bezrobotnych, w tym cztery kobiety. Podobnie było w Kuźni Raciborskiej i Krzyżanowicach.

Styczeń 2015

Ostatnie spotkanie z sołtysami kadencji 2010/2014. Wójt dziękował im za pracę i wspomniał o podwyżce ich uposażenia, które od 2015 roku wynosi 680 zł na kwartał. Sołtysi poprzedniej kadencji: Karina Lasak (Szonowice), Hubert Jarosz (Czerwięcice), Alfred Rosa (Rudnik), Hubert Meyer (Jastrzębie), Marek Górkiewicz (Grzegorzowice), Maria Szramek (Strzybnik), Norbert Serzisko (Ligota Książęca), Urszula Siwoń (Modzurów), Renata Stępińska (Ponięcice), Helga Sekuła (Lasaki), Stefania Pendziałek (Gamów), Aniela Grabowska (Sławików), Urszula Widenka (Brzeźnica), Urszula Badurczyk (Łubowice).

Szkolenia i akademie dla rolników były zorganizowane na początku roku. Na jednym z nich, w siedzibie Chempestu w Rudniku, prezentowano maszyny, dzięki którym praca na roli może być jeszcze bardziej efektywna i ekonomiczna.

Grudzień 2014

25 grudnia zmarł Józef Pater, mieszkający w Łubowicach członek Rady Kuratorów, przewodniczący i współzałożyciel Towarzystwa Eichendorffa, wyróżniony za zasługi dla gminy Rudnik. Pogrzeb odbył się 28 grudnia.

Wójt ogłosił problemy i kierunki, którym sprostać musi nowo wybrany samorząd. Wskazał na: 1. Zwiększenie dochodów własnych gminy, 2. Mobilizowanie władz powiatu w sprawie remontu dróg powiatowych, 3. Zapewnienie wszystkim mieszkańcom gminy dostępu do szerokopasmowego internetu, 4. Doprowadzenie wodociągu do przysiółka Dolędzin, 5. Bieżąca modernizacja sieci kanalizacyjnej oraz rozwiązanie problemu kanalizacji sanitarnej w większości miejscowości gminy.

  • Numer: 46 (1226)
  • Data wydania: 17.11.15
Czytaj e-gazetę