Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Kiermasz w Nędzy pełen atrakcji

16.12.2014 00:00 red

Nędza

Wystawcy z całego regionu, oryginalne ozdoby świąteczne, regionalne smakołyki i rękodzieło oraz nietypowa choinka w wykonaniu dzieci i grupy animacyjnej. 14 grudnia Gminne Centrum Kultury w Nędzy zaprosiło na II Bożonarodzeniowy Jarmark w Gminie Nędza.

Katarzyna Szymańska wraz z siostrą Dżesiką przyjechały na kiermasz z ręcznie robionymi, rustykalnymi ozdobami choinkowymi. W tym sezonie przygotowały serduszka i gwiazdki wyszywane koronkami oraz choineczki z wyłącznie naturalnych materiałów. – Kiermasz jest fantastycznym pomysłem. Mieszkańcy mogą się spotkać i poznać regionalne produkty – powiedziała Katarzyna.

Aleksandra Onuszewska przyjechała do Nędzy aż z Gliwic. Jej stoisko z ręcznie haftowanymi kartkami świątecznymi cieszyło się sporym zainteresowaniem. Do każdego wyrobu można było zamówić dodatkowy haft, który pani Aleksandra wykonywała „od ręki”, na miejscu. – Potrzeba wprawy, ale jak człowiek robi czegoś dużo, udaje mu się to robić coraz szybciej i sprawniej. Haftem zaczęłam się interesować jeszcze w dzieciństwie, to bardzo relaksujące zajęcie – mówiła pani Ola.

Jedno ze stoisk z fantastycznymi ozdobami świątecznymi przygotowało przedszkole z Nędzy. – Wszystkie te cuda przygotowały nasze panie z przedszkola wraz z rodzicami. Pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby placówki. To takie spełnienie marzeń dzieci z przedszkola – mówiła Monika Kupczyk, dyrektor przedszkola.

Na jarmarku było mnóstwo atrakcji dla dzieci. Ze spektaklem „Królowa śniegu” przyjechali do Nędzy aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych z Trzebini. Czas maluchom umilała też specjalna grupa animacyjna z raciborskiego stowarzyszenia ASK, z którą można było wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach, np. robienia kartek świątecznych. – Dzieci piszą dobre myśli i przyklejają na naszą „niehejtującą” choinkę. To element naszego projektu o palących słowach. Nie hejtujemy, mówimy dobre słowa i uśmiechamy się do siebie na święta – mówiła Justyna Szyndler ze stowarzyszenia ASK.

Kiermasz w Nędzy przyciągnął zwiedzających w różnym wieku. W sumie przyszło kilkaset osób. Poza stosikami z przeróżnymi świątecznymi cudami, wiele działo się na scenie. Z najpiękniejszymi polskimi kolędami wystąpiły przedszkolaki z Nędzy, na scenie z koncertem wystąpiło też 27 muzyków z Orkiestry Dętej Gminy Nędza z Krzysztofem Fulneczkiem na czele, instrumentalistom towarzyszyły wokalistki z Gminnego Centrum Kultury. Z kolędami i pastorałkami wystąpił również Babski Kwartet z Raciborza.


Oprac. (woj)

  • Numer: 50 (1179)
  • Data wydania: 16.12.14
Czytaj e-gazetę