Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Dzieje Chałupek piórem Kamila Kotasa

16.12.2014 00:00 red

Chałupki

16 grudnia o godzinie 18.00 w Hotelu – Restauracji „Zamek” w Chałupkach będzie miała miejsce promocja książki Kamila Kotasa „Dzieje Chałupek do 1918 r.”.  Publikacja jest uzupełnioną, także o materiał ikonograficzny, wersją pracy magisterskiej autora. Praca ta zdobyła nagrodę główną XXIII edycji konkursu imienia Wawrzynków, ustanowionego przy Państwowym Instytucie Naukowym – Instytucie Śląskim w Opolu.

Prezentowana monografia jest nie tylko wartościowym opracowaniem naukowym, ale także pasjonującą lekturą, dzięki której można bardzo dobrze poznać dzieje Chałupek, leżącej na pograniczu podraciborskiej miejscowości.

Książka formatu B5 zawiera 256 stron tekstu z ciekawymi aneksami plus 16 stron kolorowych ilustracji, głównie pocztówek przedstawiających miejscowość przed 1918 r. Publikacja została wydana w ramach projektu realizowanego poprzez LGD „Morawskie Wrota”. Jest kolejną pozycją z serii „Biblioteka Morawskich Wrót”. Wydawcą jest Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna HALEGG z Krzyżanowic.

(woj)


Sylwetka autora

Kamil Kotas (ur. 1987), od urodzenia związany z Chałupkami. Ukończył I LO w Raciborzu a następnie dwustopniowe studia historyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Za pracę magisterską „Dzieje Chałupek 1742 – 1918” otrzymał nagrodę główną w konkursie imienia Wawrzynków na najlepszą pracę magisterską poświęconą tematyce śląskiej. Poprawiona i uzupełniona praca właśnie ukazuje się drukiem. Teksty autora dotyczące historii lokalnej można przeczytać na stronach internetowych Chałupek, Rudyszwałdu oraz Zabełkowa. Autor rozwija i pielęgnuje swoje zainteresowania historyczne oraz regionalistyczne m.in. w ramach Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej i Ruchu Autonomii Śląska.


Fragment recenzji „Dziejów Chałupek do 1918 r.” dr hab. Grażyny Pańko, prof. UWr.:

„Praca, napisana z pasją przez młodego badacza, pięknym, komunikatywnym językiem imponuje bogactwem wykorzystanego materiału (...). Zaletą pracy jest wykorzystanie literatury polskiej, czeskiej i niemieckiej, co pozwoliło ukazać szeroko kontekst historyczny tej części Śląska, ale i tej miejscowości. Wiedza Autora jest szeroka, stara się On być obiektywny, choć nie ukrywa swej fascynacji terenem i ludźmi tam żyjącymi (...).

Dziś monografie takie jak ta, mają do spełnienia jeszcze inną ważną rolę, edukacyjną. Od kiedy w programach szkolnych znalazły się zajęcia z regionalizmu, nauczyciele i uczniowie pilnie potrzebują materiałów dydaktycznych. Publikacja Kamila Kotasa z powodzeniem to zapotrzebowanie zaspokoi. Z tym przekonaniem rekomenduję ją wszystkim mieszkańcom Chałupek i pozostałym czytelnikom zainteresowanym dziejami tej pięknej miejscowości.”

  • Numer: 50 (1179)
  • Data wydania: 16.12.14
Czytaj e-gazetę