Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (1119) Data wydania: 22.10.13

Ziemia ziemi nierówna

Jak gospodaruje się u sąsiadów „zza miedzy”, jakie posiadają tam ziemie i w czym specjalizują się tamtejsze gospodarstwa rolne mogli przekonać się rolnicy Raciborszczyzny, goszcząc w gminie Lewin Brzeski na Opolszczyźnie.

Wzorem ubiegłych lat, komisja rolnictwa pod przewodnictwem Ryszarda Winiarskiego wraz z referatem ochrony środowiska, gospodarki wodnej i rolnictwa starostwa powiatowego kierowanego przez Krzysztofa Spornego przygotowała posiedzenie wyjazdowe, podczas którego zainteresowani rolnicy powiatu raciborskiego mogli obejrzeć dwa duże gospodarstwa rolne w powiecie brzeskim. W ponad 40-osobowej grupie nie zabrakło również starosty Adama Hajduka oraz wicestarosty Józefa Stukatora.

Opłaca się tylko farma

Gmina Lewin Brzeski liczy ponad 13 tys. mieszkańców i składa się z 20 sołectw. Grunty rolne stanowią tam ponad 80 proc., przy czym gleby są słabsze niż w powiecie raciborskim. Przekonać można było się o tym odwiedzając gospodarstwo hodowlane w Przeczy. Oprowadzający po nim Stanisław Tomczak jest jednym z trzech właścicieli stale mieszkających w Głubczycach. Gospodarstwo liczące 1000 ha, rozwinęło się w ostatnich latach i specjalizuje się w produkcji roślinnej, w szczególności zaś hodowli trzody chlewnej i bydła mlecznego.

Wcześniej należało do Kombinatu Rolnego Brzeg i było jednym z najbardziej niechcianych, ze względu na bardzo słabe grunty, o złych stosunkach wodnych.

– Gospodarstwo przejęliśmy w złym stanie, wysprzedano zwierzęta i sprzęt. Zaledwie 70 ha z 1200 ha utrzymane było w jakiejś tam kulturze rolnej, reszta ziem leżała ugorem – wspomina trudne początki obecny gospodarz.

Z doświadczeń nowych właścicieli, którzy podejmowali kilka prób wprowadzania różnych upraw, wynika, że gospodarstwo to najlepiej nadaje się na produkcję opartą na trawie i mleku. Postanowiono więc, obok istniejącej chlewni na 320 macior chowanych w cyklu zamkniętym, wybudować fermę dla bydła.

Pomysł jej powstał zimą 2001 – 2002 r. Proces inwestycyjny rozpoczęto w kwietniu, w lipcu położono fundamenty pod oborę, a w październiku przywieziono krowy. Wysokie, otwarte pomieszczenie dla bydła, wybudowane na wzór obór istniejących już w Niemczech i we Francji, było wtenczas jedynym tego rodzaju w kraju. Wiązały się z tym również liczne trudności, np. problemy z powiatowym lekarzem weterynarii, który nie chciał się zgodzić na ten system.

W 2003 r. rozpoczęto sprzedaż mleka. Obecnie ferma liczy 325 krów. Część z nich jest w oborze, a część od kwietnia do końca października na pastwisku. Krowy dojone są trzy razy dziennie w równych odstępach czasu. Mleko odstawiane jest co drugi dzień.

Wszystkie inwestycje i remonty właściciele fermy przeprowadzają z własnych środków, bezkredytowo. Grunty rolne zaś przeznaczono na użytki zielone oraz pod uprawę kukurydzy i zboża na paszę.

Hodowla i ogrodnictwo

Nieco inny charakter ma gospodarstwo w Ptakowicach. Jego właściciel Eryk Scholz posiada 2000 ha ziemi i prowadzi hodowlę bydła mięsnego. Gospodarstwo nastawione jest więc na uprawy roślin pod hodowlę zwierząt, ale również na ogrodnictwo, w szczególności na uprawę cebuli, a w maju szparagów. Atrakcją są pastwiska, na których są stada jeleni i danieli.

Hodowla bydła, jak przyznaje właściciel gospodarstwa, jest na początkowym etapie. Problemy z możliwością rozbudowy gospodarstwa sprawiają, że ustawia on wiaty na pastwiskach, a na zimę adaptował stodoły dla zwierząt, aby nie było strat przy wycieleniach. Gospodarstwo ma 15 lat, jest doskonale utrzymane i wyposażone w nowoczesny sprzęt np. do suszenia cebuli oraz do segregacji szparagów.

(ewa)