Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (1085) Data wydania: 26.02.13

Czym szkoły kuszą uczniów

Gimnazjalisto, sprawdź jaką przyszłość oferują ci szkoły ponadgimnazjalne z powiatu raciborskiego.

 

Publikujemy wszystkie kierunki jakie znajdą się w tegorocznym naborze do tych szkół. Już teraz pomyśl jak ułożyć sobie życie, przynajmniej na najbliższe lata. Na stronach z raportem piszemy także o zbliżającym się naborze do przedszkoli. Wewnętrzne planowanie nowego roku przedszkolnego rozpocznie się tam za parę dni, ale rozpalający emocje rodziców nabór elektroniczny dopiero w połowie marca. Piszemy gdzie jest w mieście najwięcej miejsc dla przedszkolaków. Uczelnia wyższa też szuka ludzi. Jeszcze niedawno prawie 5 tys. studentów, teraz ponad połowę mniej liczy brać akademicka PWSZ. Sposobem na zwiększenie tej populacji mają być nowe kierunki. Przebojowo zapowiadają się administracja oraz ekonomia, pojawią się też nowe specjalizacje, a zajęcia odbywać się będą w języku angielskim. O szczegółach powiedziała nam prorektor dr Teresa Jemczura.

 


 

Miejsca u nas dostatek

Magistrat rozważa wprowadzenie dwóch dodatkowych oddziałów żłobkowych, na Ostrogu i przy straży pożarnej.

W połowie marca ruszy nabór zewnętrzny w przedszkolach Raciborza. Placówki mogą przyjąć 1560 dzieci. Miasto od lat nie ma problemu ze swą ofertą przedszkolną. Odwrotnie niż w sąsiednim Rybniku, gdzie z miejscami dla maluchów jest deficyt. Nad Odrą po naborze zostają wakaty, co prawda w placówkach dzielnicowych, ale są. W ubiegłym roku ostało się ich dwadzieścia parę, wcześniej nie zapełniono trzy razy tyle miejsc. – Niż demograficzny odczuwają wszystkie środowiska edukacyjne, w tym roku dzieci w przedszkolach może być znowu mniej – twierdzi Ludmiła Nowacka wiceprezydent Raciborza. Sposobem by utrzymać obecny stan zatrudnienia nauczycieli jest tworzenie przedszkolnych oddziałów żłobkowych, dla dzieci dwuletnich. Mówi się o takiej ofercie w P11 i P15. Magistrat nie zamyka też drzwi przed najmłodszymi spoza miasta – z tej możliwości korzystają rodzice dojeżdżający z gmin do pracy w Raciborzu. Pierwszeństwo mają raciborzanie, ale gdy ich pula się wyczerpie, można przyjmować dzieci spoza miasta. Cierpią na tym placówki z terenu powiatu (i nie tylko) ale oświatowa kołdra jest wszędzie krótka i problem z pracą dla nauczycieli mają wszystkie samorządy w Polsce. Oliwy do ognia doleje obowiązek szkolny sześciolatków, który obejmie je w 2014 roku. Na tej reformie najbardziej – kadrowo – stracą przedszkola.

maw

 


 

Studia dla praktyków

Nowe kierunki i specjalności na raciborskiej PWSZ.

Nasi absolwenci nabywać będą umiejętności praktyczne by odnaleźć się na rynku pracy – zapewnia prorektor Teresa Jemczura, zapowiadając zmiany w ofercie szkoły. Instytut Studiów Społecznych wystąpił do Państwowej Komisji Akredytacyjnej o zgodę na kształcenie na kierunku administracja, trwają też prace nad przygotowaniem wniosku o uruchomienie kierunku ekonomia. W instytucie techniki i architerktury planują kierunek innowacje przestrzenne i środowiskowe. Administracja PWSZ aktualnie „dopieszcza” szczegóły dokumentacji by złożyć wniosek. Czy zapowiadane kierunki ruszą z nowym rokiem akademickim? Wszystko zależy od decyzji na szczeblu centralnym, ta zapadnie do trzech miesięcy. Reszta zależy od rekrutacji w PWSZ i tego czy powstanie wystarczająco liczna grupa studentów. W ofercie naborowej nowe kierunki już są, opatrzone adnotacją, że mogą powstać. Kadra, która poprowadzi na nich zajęcia jest już gotowa do pracy, to m.in. praktycy z prawa (sędziowie, radcy) którzy zgłosili gotowość przyjścia na uczelnię. PWSZ chce uruchomić na nowych kierunkach studia stacjonarne i zaoczne.

Uczelnia wzbogaca ponadto ofertę o nowe specjalności na europeistyce. Będą to: europejska administracja publiczna, polityka regionalna i fundusze europejskie oraz europejskie stosunki gospodarczo-polityczne i studia europejskie gdzie część zajęć ma się odbywać w języku angielskim. – Daje to szerokie możliwości absolwentowi i przygotowanie merytoryczne do podjęcia pracy – uważa dr Teresa Jemczura prorektor ds. studenckich.

Nowości pojawią się również na pedagogice. – W obliczu starzenia się społeczeństwa i rozwoju chorób cywilizacyjnych zamierzamy kształcić w specjalności pedagogika opiekuńczo-wychowawcza człowieka dorosłego – dodaje Jemczura. Nowe propozycje dla studentów ruszą od października.

W ciągu dwóch ostatnich lat otwarto w wyższej szkole zawodowej 9dwa nowe kierunki – europeistykę oraz architekturę i urbanistykę. Zainteresowanie nimi zadowala władze akademickie.

maw

Raciborska uczelnia zamierza się pozbyć dwóch nieruchomości jakie stanowią teraz jej majątek. Chodzi o halę poprodukcyjną, którą PWSZ odkupił od Rafako, znajdującą się obok Areny Rafako oraz pensjonat przy ul. Matejki. – Nie iwestujemy w halę bo nasze potrzeby spełnia Arena. W przeszłości były plany adaptacji pod obiekt sportowy ale obecnie nie stać nas nawet na utrzymywanie tego dużego obiektu – wyjaśnia dr Jemczura. Pensjonat także nie jest już niezbędny placówce, bo jej pracownicy dojeżdżający mieszczą się w odremontowanym niedawno akademiku. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości PWSZ przeznaczy na doposażenie bazy dydaktycznej. Uczelnia oddała starostwu obiekt na Ostrogu, z którego korzystała w ubiegłych latach na zasadzie darowizny. Jedynym budynkiem poza kompleksem przy Słowackiego zostanie tzw. „Słoneczko” gdzie ulokowano Instytut Sztuki.

 


 

Który kierunek obierze nasza młodzież?

Szkoły ponadgimnazjalne zaczynają batalię o uczniów. Każda chce mieć ich jak najwięcej.

Zarząd powiatu zapoznał się z propozycjami placówek, które wypracowały ich katalog na spotkaniach specjalnego zespołu. W grze o ucznia zostały Ekonomik i Zawodówka, które chciano połączyć. Prezentujemy obok pełne zestawienie kierunków, na jakich chcą uczyć w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu.

Oczekiwania szkół są na wyrost w stosunku do liczby absolwentów gimnazjów, którzy skończą edukację na początku lata. Tak jak przed rokiem, któraś z placówek poniesie naborową porażkę, której gorycz poczuł w 2012 r. Zespół Szkół Ekonomicznych. Teraz szkoła mobilizuje się szczególnie, mając od starostwa rodzaj ultimatum wobec swej przyszłości. W lutym rada powiatu zastanawiała się nad jej likwidacją ale nie podjęła żadnej decyzji naciskana przez uczniów i kadrę pedagogiczną. Władze powiatu nie unikną łączenia szkół przy aktualnych, coraz gorszych prognozach demograficznych i wciąż na celownik biorą ZSE, ZSZ a ostatnio mówi się też o Mechaniku i Budowlance.

Wicestarosta Andrzej Chroboczek, główny strateg polityki oświatowej powiatu, widzi szansę dla lepszych naborów w organicznej pracy adresowanej do gimnazjalistów, im wcześniej tym lepiej. Wizyty w szkołach, dni otwarte, targi edukacyjne i wreszcie atrakcyjny informator naborowy (w ostatnim znalazły się np. niewyraźne zdjęcia) to narzędzia, którymi mają być kuszeni uczniowie gimnazjów. Starosta Adam Hajduk optował za fundowaniem w szkołach powiatu kursu prawa jazdy jako wabika ściągającego na Raciborszczyznę młodzież spoza powiatu. Mówi się o bezpłatnych autobusach PKS dla dojeżdżających z daleka. – Pracę dla nauczycieli wydepta młodzież – podkreślają na placu Okrzei. Gdzie ona powędruje, dowiemy się latem.

maw