Niedziela, 18 kwietnia 2021

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Pod wezwaniem Świętej Rodziny

08.11.2011 00:00 przy

Samborowice to bardzo specyficzna wioska, gdzie mieszkańcy potrafią dobrze współpracować na różnych płaszczyznach. Imprezy wiejskie zawsze są udane, podobnie jak uroczystości organizowane przez kościół.

Parafia w Samborowicach, należąca do Diecezji Opolskiej liczy obecnie około 560 mieszkańców. Swoim zasięgiem obejmuje sołectwo Samborowice. Jej proboszczem jest ks. Zbigniew Gajewski,  który urodził się w 1964 r. w Bielawie, został wyświęcony w 1990 r., a od 2001 r. pracuje w parafii w Samborowicach. Proboszcz pełni również funkcję kapelana w Zakładzie Karnym w Raciborzu.

Z historii parafii

Zanim w 1933 r. wybudowano kościół w Samborowicach, życie religijne skupiało się na miejscowym zamku. Ks. Augustyn Weltzel pisał, że w 1712 r. pierwszym kapłanem na samborowickim zamku został Georg Josef Modlich. Po nim Mathias Josef Pietrzyk,  Johann Bartzian i ostatni Christopher Risse. W 1778 r. zamek uległ niemal całkowitemu spaleniu, a wierni musieli chodzić do kościoła w Krzanowicach, Janowie (dziś Cyprzanów) lub Wojnowicach.
W 1910 r. zawiązała się rada kościelna. Franciszek Plura, miejscowy rolnik podarował parcelę przy ul. Opawskiej, na której w 1912 r. powstał cmentarz. Na parceli stanęła również mała kapliczka – kościołek. W 1920 r. w Samborowicach powstała parafia. Jej pierwszym proboszczem  został w Paul Widlak, który już w 1921 r. wybudował plebanię naprzeciw cmentarza.
Szybki wzrost liczby mieszkańców był przyczyną budowy nowego, większego kościoła. Według przekazów najstarszych mieszkańców wioski, budowa trwała pół roku. Duży wpływ na krótki termin robót mieli sami miejscowi, którzy mocno angażowali się w budowę. W 1933 r. parafianie po raz pierwszy uczestniczyli w mszy św. w kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny. Dom Boży został konsekrowany przez bpa Schinzela z Ołomuńca (wówczas Samborowice należały do archidiecezji ołomunieckiej). Przez kolejne lata parafią zarządzali: ks. Hubert Jordan, ks. Alojzy Wolny, ks. Edmund Marek, ks. Franciszek Wala.

Parafia dzisiaj

W parafii działa prężna rada parafialna, jest 21 ministrantów, wśród których przeważają dziewczęta. Jest także Caritas Parafialna, która widzi na co dzień potrzeby ludzi biednych i starszych, Żywy Różaniec liczący 140 członków, młodzieżowa schola parafialna prowadzona od 25 lat przez organistkę i katechetkę Dorotę Hergesell. Nie ma chóru lecz jest schola, którą tworzą miejscowe dziewczęta. Dorota Hergesell, która kiedyś prowadziła chór i uczyła katechezy, ciągle gra na kościelnych organach.
Ks. Zbigniew, w parafialnych szafach ma jedną z najlepszych dokumentacji tego co działo się przy samborowickim kościele i w samej wiosce. Opasłe tomy opowiadają historię i zabierają wtajemniczonych w zapomniany świat. A łatwo jest zapomnieć kiedy tyle się zmienia. Proboszcz śladem swych poprzedników pilnuje aby miejsce spotkań wiernych było jak najlepiej utrzymane. Na wiosnę 2012 r. szykuje się wielki remont dachu świątyni, na co proboszcz pozyskał część środków z Unii Europejskiej, przy dużej pomocy Urzędu Gminy w Pietrowicach Wielkich. Za dwa lata przewidziane jest malowanie wnętrza kościoła. Jeszcze przed obecnym proboszczem istotnymi remontami były: w 1978 r. po pożarze kapitalny remont wieży, później wymiana witraży, malowanie kościoła, odnowienie elewacji zewnętrznej, remont dachu, częściowy remont organów, ogrodzenie cmentarza.

Statystyki parafialne i pomoc

Według danych parafii, w 2010 r. odbyło się osiem chrztów, 12 bierzmowań, pięć ślubów, sześć pogrzebów, siedem I Komunii świętych, 25 tys. 749 rozdzielonych komunii świętych. Przy rozdzielaniu komunii ks. Gajewski nie jest sam. Pomaga mu trzech szafarzy, którzy mają ukończone specjalne szkolenie dla pomocników rozdzielania komunii św. Są to Reinhard Hasse, Czesław Rusnarczyk i Alfons Kocjan.
To, że proboszcz jest kapelanem służącym w zakładzie karnym już nikogo w Samborowicach nie dziwi. Ksiądz przyznaje, że zależy mu na tym, aby wierni byli wszystkiego świadomi. Okazało się, że mieszkańcy zrozumieli tę posługę i przy okazji świąt pomagają księdzu w urządzeniu na przykład wigilii w więzieniu. Proboszcz zapraszał również młodzież z jasełkami dla skazanych.

Parafia żyje

Samborowice to bardzo specyficzna wioska, gdzie mieszkańcy potrafią dobrze współpracować na różnych płaszczyznach. Imprezy wiejskie zawsze są udane, podobnie jak uroczystości organizowane przez kościół. Odpust parafialny Świętej Rodziny przypada co roku w niedzielę po uroczystości Bożego Narodzenia. Festyn parafialny z okazji dnia św. Marcina (w niedzielę najbliższą dacie 11 listopada), pielgrzymka ślubowana do Matki Boskiej Raciborskiej (w sobotę najbliższą dacie 16 czerwca) czy drugomajowa pielgrzymka na odpust do kościołka Znalezienia Krzyża Świętego w Pietrowicach Wielkich, zawsze gromadzą wiernych. Poza tym parafia bierze udział w pietrowickich procesjach konnych.
Schola parafialna upiększa swoim śpiewem wiele uroczystości parafialnych w ciągu roku. Stało się tradycją, że w ciągu pół godziny przed „Pasterką” przedstawia misterium pt.: „Szukanie gospody”, by wiernym przybliżyć czasy przed narodzeniem Pana Jezusa. Czyta się stosowne proroctwa ze Starego Testamentu przeplatane pieśniami.

Skład rady parafialnej parafii Świętej Rodziny w Samborowicach:
Ks. Zbigniew Gajewski (proboszcz), Dorota Herqesell, Teodor Fojcik, Henryk Jeremiasz, Bernadeta Gans, Elwira Kajzer, Henryk Smołka, Waldemar Gawlica, Reinhard Haase, Bernard Błaszczork.

Nabożeństwa w kościele Świętej Rodziny:
sobota godz. 18.00, niedziela o godz. 8.00 i 10.00. W drugą niedzielę miesiąca niedzielna msza św. o godz. 10.00 odprawiana jest w jęz. niemieckim.
13 listopada na terenie szkolnej sali sportowej w Samborowicach odbędzie się święto św. Marcina.
Program:
14.00 nabożeństwo ku czci św. Marcina
14.30 inscenizacja legendy o św. Marcinie
15.00 biesiada rodzinna
18.00 zabawa taneczna z zespołem ARES
Poza tym atrakcje dla dzieci (rogale św. Marcina), wiejskie specjały kuchni parafialnej, napoje, konkursy, dziecięce występy taneczne. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

(woj)

  • Numer: 45 (1017)
  • Data wydania: 08.11.11